Осем факти, които показват, че САЩ вече не са номер едно
Не е нужно някакво пророчесто или предсказание, за да може човек да види светкавичното развитие на втората Индустриална революция в страни като Китай и Индия, според Крис Майер, редактор на Mayer’s Special Situations. Ето защо всеки опитен инвеститор трябва да включва тези пазари в дългосрочните си планове.
Ето и една необикновена поредица от факти, някой от които важни, други глуповати, но всички показващи, че Америка вече не е самотният боец в тежка категория без достойни претенденти за титлата. Ето и някои от тях:
* Най-високата сграда в света се намира в Дубай
* Индия строи най-голямата рафинерия в света
* Най-големият пътнически самолет се произвежда в Европа
* Най-големият инвестиционен фонд в света е базиран в Абу Даби
* Най-голямата филмова инфустрия в света е Боливуд, а не Холивуд
* Най-голямото Виенско колело в света се намира в Сингапур, а най-голямото казино в Макао, което пък бие Лас Вегас по приходи от хазарт за миналата година
* Най-големият мол в Америка, който преди време беше и най-големия в света, вече дори не попада сред първите 10
* Само двама от десетте най-богати хора на планетата са американци.
Тези факти са отражение на една сеизмична промяна в силата и отношението. До неотдавна САЩ държаха първите места в повечето от тези категории. Това не е пророчество - това се случа сега.
Проучване на Merrill Lynch и Capgemini, проведено наскоро, добавя нови факти към нарастващия брой доказателства за голямото натрупване на богатства, което тече извън САЩ. Азия в момента бълва милионери с рекордни темпове. Миналата година броят на милионерите се е увеличил с 22% в Индия и с 20% в Китай. По отношение на натрупването на частно богатсво Азия е дом на пет от десетте на бързоразсрастващи се пазари.
В момента в Азия има 2.8 милиона милионери и се нарежда на трето място след Северна Америка с 3.3 милиона и Европа с 3.1 милиона. Комбинирани, богатствата на тези милионери поставят Азия отново на трето място с 9.5 трлн долара, след Северна Америка и Европа с по 11.7 трлн. и 10.6 трлн.,респективно. Групата милионери от Азия обаче се увеличава най-бързо и севсем не изостава много назад.
Всичко това обаче не намялява богатството на САЩ. Един на всеки трима милионери все още живее в САЩ, най-много в сравнение с целия свят.
В случая не става дума толкова за забавяне в Америка, а по-скоро за нарастване на богатството в други части от света.
Всичкото това богатсво обаче не се превръща непременно в печалба на капиталовия пазар. Тези пазари минават през болезнени спадове по пътя си към нови висоти. Индия и Китай имат най-лошо представящите се фондови пазари в света тази година.
Щатската икономика ще стъпи на крака рано или късно. Дори и сега в САЩ има много възможности. Имам мини градове, които процъфтяват около перспективни сондажни обекти като Marcellus и Bakken. Строенето на водопроводи, петролопроводи и газопроводи носи добри печалби.
Пазарите извън САЩ обаче трябва да заемат значителна част от долгосрочното полезрение на инвеститора.