В сряда доларът нарасна за първи път за тази седмица срещу еврото, докато йената поднови печалбите си заради опасенията, че предложените от американското правителство 250 милиарда долара за инжектиране в изпитващите затруднение банки няма да доведат до съществен резултат и да помогнат на финансовия сектор.

Председателят на Федералния резерв Бен Бернанке увеличи допълнително напрежението на пазарите, когато каза, че ще е необходимо време, за да се възстановят нормалните парични потоци по кредитите. Той обаче допълни, че ФЕД ще продължи да действа агресивно с цел преодоляване на кризата. Коментарите на Бернанке бяха направени пред Икономическия клуб на Ню Йорк. Като цяло те изразяваха загриженост за икономическия растеж, което навежда на мисълта, че краят на цикъла на намаления на лихвите в САЩ все още не е отминал.

Високо доходните валути, като например австралийският и новозеландският долар, спаднаха заради понижението на борсовите индекси и така приключи ралито им, започнало в началото на седмицата при съобщенията от американското и европейските правителства за бързи и мащабни спасителни планове. Междувременно предлагащите сигурност американски облигации нараснаха, докато борсовите индекси Dow Jones и S&P 500 регистрираха най-големите си дневни спадове след октомври 1987 г., развитие, което доведе и до силното поскъпване на долара и йената. В такава заобикаляща среда на несигурност, инвеститорите ще продължат да търсят американските държавни ценни книжа, което ще оказва подкрепа на зелените пари. Японската валута също ще е силна, тъй като ще се избягват рисковите покупки.

В края на деня еврото спадна до 1.35 срещу долара, което е намаление от 1% за деня. Единната валута поевтиня и с 3.1% срещу йената до 134.95. Долар/йена също отчете спад от 2.1% до 100.00. По-рано през деня данни показаха най-големия месечен спад на продажбите на дребно в САЩ за последните повече от три години и това също оказа натиск върху двойката. Стерлингът загуби 0.8% срещу долара до 1.7271, докато австралийският долар се срина с почти 6% до 0.6604. Щатската валута нарасна и с 2.3% срещу канадския долар до 1.1877 вследствие спада на цените на петрола.

Междубанковите лихвени проценти по долара, еврото и паунда намаляха за втори пореден ден, тъй като мащабните мерки на правителствата в целия свят започнаха да дават възможност за отпускане на кредити между изпитващите липса на свежи пари търговски банки и компании. Европейската централна банка заяви в сряда, че ще позволи на банките да разменят голям брой активи срещу фондовете на централната банка, както и че последната ще предлага различни валути в опит да се преодолее финансовата криза. ЕЦБ също така ще започне да предлага неограничени дългосрочни еврофондове при фиксирана лихва, както и ще предложи първите в историята си валутни суапи на открития пазар, за да може да създаде допълнителна ликвидност в долари и швейцарски франкове за банките от еврозоната.

Анализатори коментираха вчера, че въпреки всички мерки кредитната криза, макар и не толкова силна както през миналата седмица, остава налице и това е накарало мнозина инвеститори да не се разделят с парите си в наличност и да ги влагат във високо доходни инвестиции.

В крайна сметка отношението към рисковите покупки ще зависи от развитието на паричните пазари и именно по тази причина правителствата насочиха някои от най-мащабните си действия в тази посока.

ЕUR/USD

Съпротива е преодоляното важно ниво на 1.3485, следвана от върха от вчера на 1.3685 и силна бариера при върха от миналия четвъртък на 1.3783, който все още не може да бъде преодолян.

Подкрепа е днешното дъно на 1.3345. Следват дъното от пролетта на миналата година на 1.3260, което беше достигнато и в петък, а после идва и 1.30.

USD/JPY

Съпротива е 101.70, следвана от 103, което до момента ограничава растежа, а по-нагоре бариери са преодоляното двойно дъно на 103.50 и 105. Подкрепа е 100, следвана от днешното дъно на 99.26 и дъното в петък на 97.91.

GBP/USD

Съпротива в момента е 1.7350. Следват 1.75 и най-високата точка за миналата седмица на 1.7716. Подкрепи са вчерашното дъно на 1.7150 и 1.7050, следвани от дъното в петък на 1.6788.

USD/CHF

Съпротива са нивата на 1.15, които удържат напора на долара през последните седмици, включително и днес. По-нагоре съпротива е върха от декември 2007 година на 1.1593. Подкрепа е 1.1370, където е мястото на пробива на триъгълника от последните няколко дни. Следва вчерашното дъно на 1.1296 и дъното от петък на 1.1128.

Отдел “Анализи валутни пазари”,
ФК “Логос-ТМ” АД