Война за влияние: Как Дженсън Хуанг засенчи Илон Мъск и Тим Кук в Белия дом
Съоснователят на Nvidia е надминал технологичните бизнес лидери по политическа популярност на фона на революцията в AI чиповете, смятат експерти
&format=webp)
Търговската война между САЩ и Китай в първия мандат на Доналд Тръмп принуди изпълнителния директор на Apple Тим Кук да предприеме „очарователна офанзива“ към президента, като същевременно поддържаше силни връзки с Пекин.
Производителят на iPhone успя да избегне американските мита и продължи да се развива на азиатския пазар, а Кук си спечели репутацията на умел навигатор в политиката и виден американски бизнес пратеник в Пекин.
В условията на Тръмп 2.0 обаче Apple не само загуби короната на най-ценна американска компания, но и според редица технологични експерти харизматичният лидер на фаворита в AI надпреватата – съоснователят на Nvidia Дженсън Хуанг, го е оставил далеч назад в политическото влияние.
„Хуанг се превърна в глобална фигура и зае нова политическа роля благодарение на успеха в революцията на изкуствения интелект“, казва пред CNBC Дан Айвс от Wedbush, добавяйки, че значението на чиповете за изкуствен интелект на Nvidia е „изстреляло пред Кук“ собственика на компанията. Той се оказа в много силна позиция да се ориентира в политическия пейзаж, тъй като има само един чип в света, който подхранва революцията в изкуствения интелект, и той е на Nvidia“, допълва Айвс.
Политическото издигане на Хуанг никога не е имало по-силен политическ фокус, след като миналата седмица Nvidia обяви по време на посещението му в Пекин, че очаква скоро да възобнови продажбите на чипове H20 AI в Китай, допълва CNBC.
Историческата седмица на Дженсън Хуанг
Износът на чип H20 за Китай беше ограничен по-рано тази година – ход, срещу който Хуанг открито лобираше.
„Това беше историческа победа за Nvidia и Дженсън ... и мисля, че показва нарастващото политическо влияние, което има в администрацията на Тръмп“, допълва Айвс.
Отказът за износ на H20 беше свързан с търговските преговори между САЩ и Китай. Няколко експерти обаче заявиха пред CNBC, че лобирането на Хуанг е изиграло голяма роля за това. Той се е срещнал с Тръмп във Вашингтон непосредствено преди посещението в Китай.
Двамата имаха разговор и преди Хуанг да се присъедини към президента по време на пътуването му до Близкия изток през май, което доведе до мащабна сделка за изкуствен интелект, в резултат на която се очаква да бъдат доставени стотици хиляди усъвършенствани чипове на Nvidia в Обединените арабски емирства.
Сделката с Емирствата се разглежда като начин Америка да наложи своето глобално технологично лидерство на нов пазар в сравнение с потенциални конкуренти като китайската Huawei.
След пътуването Хуанг все по-често започва да се обявява срещу ограниченията за американски чипове с аргумента, че те ще подкопаят технологичното лидерство на САЩ в полза на местните китайски играчи. Според доклад на The New York Times именно това е бил и аргументът на Хуанг пред Тръмп и неговите служители, излаган зад кулисите.
Пол Триоло, старши вицепрезидент за Китай и ръководител на технологичната политика в DGA-Albright Stonebridge Group, заяви пред CNBC, че аргументите на Хуанг са съвпадали със стратегията на съветника на президента за изкуствения интелект и криптовалутите Дейвид Сакс, което допълнително е разколебало администрацията да отмени ограниченията за износ на чипове H20.
„И Сакс, и Хуанг твърдят, че ограничаването на износа на американски технологии, като например графични процесори, за Китай рискува да подтикне китайските компании да използват местни алтернативи ... В края на краищата този аргумент вероятно е бил водещ по въпроса за H20“, обяснява той.
Не е ясно кога и дали Nvidia ще рестартира нови линии за производството на H20, ако не успее да продаде запасите си. През май тя заяви, че оценява на 4,5 млрд. долара пропуските от непродадените запаси на тези чипове, допълва CNBC. Миналата седмица Хуанг заяви, че всеки модел на изкуствен интелект трябва да работи с американски технологии, „насърчавайки нациите по света да изберат Америка“, тъй като скоро ще възобнови продажбите на H20.
Нито Мъск, нито Кук
Когато Тръмп спечели президентските избори през ноември, мнозина очакваха друг главен изпълнителен директор да има най-голямо влияние върху Белия дом и да действа като мост между САЩ и Китай – Илон Мъск.
През ноември експерти заявиха пред CNBC, че близките му връзки с Тръмп и бизнес интересите му в Китай биха могли да помогнат за смекчаване на агресивната търговска позиция на президента спрямо Пекин, като същевременно предупредиха да не се влага твърде много в главния изпълнителен директор на Tesla.
Междувременно, при второто президентство на Тръмп, Тим Кук от Apple се сблъсква с насрещни ветрове от Вашингтон.
През май Тръмп коментора, че има „малък проблем с Тим Кук“ относно производството на продукти на Apple в Индия, въпреки обявения ангажимент на производителя на iPhone за инвестиции в САЩ в размер на 500 млрд. долара.
В отговор на последното търговско напрежение между Китай и САЩ Apple ускори усилията за премахване на рисковете по веригите доставки от Китай, като премести повече производство на iPhone в Индия.
По-рано този месец съветникът на Тръмп Питър Наваро също разкритикува Кук, като заяви, че той не премества производството си от Китай достатъчно бързо.
Apple и Кук бяха смятани за най-влиятелната компания и изпълнителен директор в първата администрация на Тръмп, но сега това са Хуанг и Nvidia, категоричен е Рей Уанг, главен изпълнителен директор на базираната в Силициевата долина компания Constellation Research, който допълва, че: „Почти всичко се крепи на чиповете на Nvidia“.
Рисковете остават
Според Триоло, въпреки че Хуанг успява „доста умело да се справи както с правителството на САЩ, така и с китайския пазар“, а „президентът Тръмп изглежда му е голям фен“, все още не е ясно къде администрацията ще постави границата на ограниченията за чиповете. „Целите бяха променяни няколко пъти, което доведе до значителни и скъпи принудителни препроектирания и резервиране на капацитет“, допълва той.
Въпреки нарастващото влияние на Хуанг в технологичния свят и в администрацията на Тръмп, няма гаранция, че то ще остане такова, казват други експерти. „За момента Nvidia се превърна от мишена на контрола върху чиповете в главен фактор на влияние. Въпросът е колко дълго ще продължи този момент?“, каза Рийва Гужон, директор в Rhodium Group.
САЩ провеждат и разследване на полупроводниковата индустрия, което може да доведе до мита за целия сектор и отново да постави целите на администрацията на Тръмп в противоречие с бизнеса на Nvidia. Въпреки че премества все повече производства в САЩ, по-голямата част от тях остават в Тайван.
Тим Кук може да даде добър урок на Джесън Хунаг колко сложно се жонглира с управлението на технологичен бизнес, който оперира и в САЩ, и в Китай като ключови пазари на фона на търговска война, разпалвана от самия Доналд Тръмп.