Като ръководител и съосновател на първата компания в света, достигнала пазарна капитализация от 4 трилиона долара, Дженсън Хуанг има основателна причина да демонстрира добро настроение по време на срещата си с китайските медии: Nvidia очаква да възобнови продажбите на своите по-ограничени H20 чипове за изкуствен интелект в Китай след тримесечно прекъсване.

„Много от моите конкуренти са и мои приятели“, е казал по време на срещата той, според публикация на CNBC.

Репортерите на бизнес изданието предават, че главният изпълнителен директор на Nvidia е бил усмихнат и щедър на комплименти по време на третото си посещение в Китай за по-малко от половин година.

Хуанг е споделил, че според него допускането на чиповете на Nvidia в Китай е част от споразумение със САЩ, в което Пекин се ангажира да освободи критично важни редкоземни елементи. Няма коментар от Белия дом по темата.

Облечен в емблематичното си черно кожено яке, Хуанг е пристигнал в слънчевия вътрешен двор на хотел Mandarin Oriental около 15 минути по-рано от планираното и е отговорил на множество въпроси, въпреки температурата от близо 32°C.

„Само в Китай можем да направим това под открито небе!“, пошегувал се Хуанг, преди да осъзнае, че пресконференцията всъщност е трябвало да се състои в климатизирана зала.

„Какво правим навън? Някой можеше да ми каже!“, коментирал духовито Хуанг, обграден от местни журналисти, които му искали автографи върху книги и тениски.

CNBC селектира основни акценти от изказването му:

По думите на Хуанг, той е имал „чудесна среща“ с китайския вицепремиер Хъ Лифън, по време на която не са били засегнати ограниченията за батерийни технологии или редкоземни елементи.

По-рано през седмицата се е срещнал и с основателя и главен изпълнителен директор на Xiaomi - Лей Дзюн, когото описва като „брилянтен бизнесмен“. Темите на разговора включвали изкуствен интелект за големи езикови модели, автономно шофиране и роботика.

Xiaomi използва чипове на Nvidia в своите електрически автомобили.

Експортни ограничения

Във вторник Nvidia обяви, че очаква да възобнови доставките на H20 чиповете за Китай, след като е получила уверения от американското правителство. Продажбите бяха спрени през април поради нови регулации.

Хуанг е информирал президента на САЩ Доналд Тръмп за планираното си пътуване по време на тяхна среща миналата седмица, свързана с празнуването на успеха на Nvidia. По думите му той му е пожелал „Приятно пътуване!“.

Хуанг отрича твърденията, че е повлиял на Тръмп:

„По отношение на забраната и последвалото ѝ вдигане – това беше изцяло под контрола на правителствата на САЩ и Китай. Аз нямам участие в тези решения.

„Моята работа е да информирам президента за нещата, от които разбирам – технологиите, изкуствения интелект и глобалното му развитие.“

Хуанг е подчертал, че Nvidia стриктно се съобразява с политическите решения, добавяйки, че митата са „нещо, към което трябва просто да се адаптираме“.

Бъдещето на Nvidia в Китай

През май Хуанг съобщи, че ограниченията на САЩ почти са намалили наполовина пазарния дял на Nvidia в Китай. Компанията е пропуснала продажби за около 2,5 милиарда долара през второто тримесечие, като заяви, че очаква още 8 милиарда долара загуби през третото.

САЩ на практика забраниха на Nvidia да продава най-модерните си чипове в Китай още през 2022 г.

„Надявам се да успеем да доставим по-усъвършенствани чипове в Китай от H20“, коментира Хуанг в отговор на въпрос на CNBC. „Технологиите винаги напредват, не остават същите.“

Шефът на Nvidia не разкрива колко поръчки е получила компанията или кога точно ще започнат отново продажбите в Китай, но потвърждава, че въпросните чипове макар и по-слаби, са способни да обучават AI модели.

По думите му, разрешенията от правителството на САЩ все още се обработват и Nvidia тепърва ще трябва да възстанови веригата си на доставки – процес, който може да отнеме до девет месеца.

На дансинга с Huawei

Според публикацията на CNBC Хуанг е коментирал и перспективите пред китайския конкурент Huawei, който също пострада от американски санкции:

„Всеки, който подценява Huawei или производствените възможности на Китай, е дълбоко наивен; Huawei разполага с отличен чип дизайн и собствена облачна система. „Те могат да излязат на пазара напълно самостоятелно.“

Основата на AI моделите на Huawei е технологична екосистема, независима от чиповете или софтуера на Nvidia. К Вместо това, Huawei е разработила свои собствени чипове Ascend, които работят със системата „CANN“ на компанията, действаща като алтернатива на CUDA на Nvidia.

На въпрос за предизвикателствата пред разработчиците при преминаване към системата на Huawei, Хуанг отговоря: „Това е само въпрос на време.“

„Важно е да се разбере, че аз се занимавам с това от 30 години, а те – от няколко. И фактът, че вече са на дансинга, говори много за тяхната сила.“

Изкуственият интелект в Китай

Хуанг е дал високи оценки за китайските AI модели, включително и по време на речта си на откриването на мащабното изложение за вериги на доставки в Пекин в сряда сутринта:

„Китайските модели - DeepSeek, Qwen, Kimi - са отлични. С времето ще бъде все по-малко важно кой модел е най-умен. По-важното ще бъде кой е най-полезен.“

През януари DeepSeek изненада глобалните инвеститори с AI модел, който значително намали разходите за разработка и поддръжка в сравнение с OpenAI. Не е ясно как стартиращата компания е постигнала това въпреки американските ограничения, но според редица съобщения нейният собственик High-Flyer е складирал чипове на Nvidia.

Хуанг особено оценява факта, че китайските AI модели са отворен код - достъпни за изтегляне и използване от всеки.

„99% от хората по света са изтеглили моделът DeepSeek – R1 – за употреба в сфери като здравеопазване, роботика, визуализация и други приложения.“

А на въпрос на репортер дали ще се върне отново в Китай тази година Хуанг отговорил:

„Надявам се. Просто трябва да ме поканите.“