Нетното състояние на съоснователя и главен изпълнителен директор на Nvidia Дженсън Хуанг се приближава до това на легендарния инвеститор Уорън Бъфет и дори скоро може да го надмине.

63-годишният Хуанг притежава 142 млрд. долара, като само от януари насам е добавил към тях 27,6 млрд. долара, според оценка на Bloomberg, цитирана от CNBC. Голяма част от богатството му идва притежавания дял от около 3,5% в Nvidia, която в момента е най-ценната публична компания в света.

Пазарната капитализация за кратко надхвърли 4 трилиона долара в сряда, което я направи първата, достигнала този показател, а акциите ѝ са скочили с около 22% от началото на годината. Пазарната ѝ оценка може да достигне дори връх от близо 6 трилиона долара, заяви анализаторът на Loop Capital Ананда Баруа, цитиран от Forbes.

В надпреварата за изкуствен интелект именно чиповете на Nvidia се превърнаха във фундаментални компоненти за множество водещи разработчици на технологията, добавя CNBC.

За сравнение, нетното състояние на Уорън Бъфет, оценявано на 144 млрд. долара, също е нараснало от 1 януари, но с 2,19 млрд. долара, според Bloomberg. Неговата холдингова империя Berkshire Hathaway се представя добре през 2025 г. - акциите ѝ са се повишили с около 5% от началото на годината.

94-годишният инвеститор обаче предпочита да раздава благотворително голяма част от богатството си. Наскоро той дари 6 млрд. долара на пет различни организации и вече е раздал над 60 млрд. през последните 20 години – число, което е „значително по-голямо от цялата ми нетна стойност през 2006 г.“, обяви Бъфет на 27 юни. (Според Forbes нетното му състояние е 46 млрд. долара и го нарежда веднага след съоснователя на Microsoft Бил Гейтс в списъка на най-богатите).

Предвид темповете на растеж на Nvidia, Дженсън Хуанг скоро може да изпревари Оракула от Омаха по богатство, макар че тази тенденция не е гарантирана, допълва CNBC.

Въпреки ръста на акциите на Nvidia от началото на годината, през 2025 г. бизнесът преживява големи пазарни колебания и в двете посоки.

На 27 януари акциите на Nvidia спаднаха със 17% само за един ден, след като докладът, че китайската лаборатория за изкуствен интелект DeepSeek е използвала чипове с намален капацитет от Nvidia за захранване на новия си езиков модел, предизвика паника сред инвеститорите.

Това беше най-големият еднодневен спад за американска компания в историята, като Nvidia загуби почти 600 млрд. долара пазарна капитализация, съобщи тогава CNBC.

На 3 март акциите спаднаха с 9% за един ден, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви мита за Мексико, където е част от производството на компанията.

Но от юни насам тя е в печеливша серия на Уолстрийт, което може би е знак, че опасенията на инвеститорите са потиснати – поне засега.

Дженсън Хуанг основава Nvidia с колегите си инженери Крис Малаховски и Къртис Прим през 1993 г., когато е само на 30 години.

Никой от тях не е управлявал компания дотогава, което може би работи в тяхна полза, коментира самият той в епизод на подкаста Acquired от 15 октомври 2023 г.

„Ако осъзнавахме болката и страданието, колко уязвими ще се чувствате, и предизвикателствата, които ще понесете, срама и позора, и списъка с всички неща, които се объркват, не мисля, че някой би стартирал компания“, призна тогава Хуанг. „Мисля, че това е свръхспособността на предприемача“, допълни технологичният лиде