Цената на петрола с най-голям месечен спад
Въпреки скромното покачване в петък, цената на петрола приключи един лош месец октомври – суровият петрол отбеляза най-големия си спад от 25 години насам (от когато се търгуват фючърси), съобщава АП.
За месец октомври петролът поевтиня с 32%, което бе шок за държавите производителки, но за американците бе добра новина. В САЩ цената на бензина е спаднала с около 40% от рекордните 4 долара за галон през лятото.
Вчера индексът Dow Jones се покачи със 144 пункта, като оживлението на Уолстрийт доведе и до леко покачване на петрола. Инвестиращите в петрол често следят индексите на фондовата борса, като барометър за положението на световната икономика.
Цената на суровия петрол за доставка през декември се повиши с 1.85 долара до 67.81 долара за барел на борсата в Ню Йорк, след като по-рано бе спаднала до 63.12 долара.
Припомняме, че в последния ден на септември цената бе скочила до 100.64 долара за барел.
Американците използват колите си по-малко, като през август са изминали с около 15 млрд. мили по-малко от същия период миналата година, сочат официални данни. Това е най-големият спад от Втората световна война до сега.
По-рано тази година OPEC и други международни агенции бяха прогнозирали, че търсенето на петрол ще нарасне с около 800 000 барела на ден през следващата година, заради засилено потребление в бързоразвиващи се икономики като Китай и Индия.
Миналата седмица на извънредна среща във Виена обаче, OPEC реши да намали производството с 1.5 млн. барела на ден.
Президентът на Венецуела Рафаел Рамирез заяви, че OPEC (чиито членки контролират около 40% от световното производство на петрол) ще трябва да намали производството с най-малко още един милион барела на ден за да се покачи цената.
Според анализатори, държави като Венецуела и Иран имат нужда цената на петрола да е около 100 долара за барел за да могат да балансират националните си бюджети, докато други, като Саудитска Арабия, имат повече интерес цената да се стабилизира около 80 долара.
При другите котировки на Nymex, отоплителното гориво поскъпна с 2.22 цента до 2.0842 долара за галон, а природният газ за доставка през декември се покачи с 3.19 цента до 7.053 долара за 1 000 куб фута.
Цената на гориво тип Брент в Лондон падна с 1.61 долара до 65.32 долара за барел.