САЩ изнася безработица
&format=webp)
Някога изнасяща заетост, най-голямата световна икономика изнася вече безработица. Задълбочаващата се криза за щатската икономика е довела до загуба на 1.2 млн. работни места от началото на годината, което се отразява изключително силно и върху трудовите пазари извън границите на страната.
Намаляващият внос в САЩ кара компаниите основни партньори да прибягват до намаляване на разходите си, най-често изразяващи се в съкращения.
Щатските компании имат по-малки нужди от аутсорсване на бизнеса си в чужбина - на фона на намаленото потребление.
Според икономисти безработицата в световен мащаб може да се повиши до най-високото й ниво от две десетилетия насам.
На пети декември ще се внесе повече яснота относно трудовия пазар в САЩ през ноември, като очакванията са нивото на безработица да достигне най-високото ниво от 15 години насам при ниво от 6.8%.
В същото време прогнозите са за намаляване на работните места с 320 000 за изминалия месец.
Това би довело до загуба на работни места в САЩ за тази година от 1.5 млн. Нови загуби се очаква да бъдат регистрирани и през следващата година, на фона на перспективите за слабо представяне на щатската икономика.
На 24 ноември новоизбраният президент на САЩ - Барак Обама заяви, че борбата му с безработицата в страната ще е един от приоритетите на неговата администрация.
Той обеща създаването на 2.5 млн. работни места през първите две години на своето управление, което, според много от специалистите, изглежда трудно достижима цел.
В световен мащаб нивото на безработица може да се повиши до 7% до 2010 г., както и да остане в диапазона между 5 и 7% в следващите две десетилетия.
)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)