Хеджфондовете, които се насочват към най-лошото представяне в историята си през настоящата година, се очаква да регистрират по-нататъшни загуби през следващата година, според прогнози на консултантската компания GFIA Pte.

Индустрията е загубила над една пета от активите си от пика им през юни при ниво от 1.9 трлн. долара, на фона на най-лошата финансова криза от Великата депресия насам. Като цяло обаче, те са реализирали по-добро от средното за световните индекси представяне.

Спадът на активите на този род високорискови фондове е възлязъл на 18% към края на ноември, на фона на понижението от 44% в индексът следящ представянето на световните пазари MSCI World Index.

Процесът на деливъридж в световен мащаб се очаква да продължи и през следващата година в условията на тежката финансова криза, до голяма степен предизвикана от неразумните нива на ливъридж на финансовите пазари и прекомерно големия риск, поеман от финансовите институции.

Като цяло световните финансови пазари са загубили 46% от стойността си през тази година до ниво от 32 трлн. долара.

Загуби са реализирани едновременно в САЩ, Европа и Япония за пръв път от Втората световна война насам.

Тежката ситуация и изтеглените от високорисковите фондове огромни по размер средства доведоха до това над 80 хеджфонда да приключат своята дейност. Понижението от 18% в активите на хеджфондовете през тази година е най-голямото в историята от 1990 година насам, когато е стартирала статистиката.

Основният риск към момента в сектора е лоша правителствена намеса, която може да се изрази в навлизане в депресия, според специалисти, цитирани от Bloomberg,

Друга сериозна заплаха е по-бързото завръщане на инфлацията от очакванията, което да инициира стагфлация в развитите страни (съчетание от стагнация и инфлация).

Дългите-късите фондове с активи между 200 и 400 млн. долара в Азия се сочат от пазарните наблюдатели, като най-добрите места, които биха се облагодетелствали при евентуални възможности.