Една нощ около Нова година служител на Върховния съд на Аржентина се обажда на Елияху Хамра, рави на главния еврейски общностен център в страната, и има тайна, която иска да му сподели, разказва Reuters.

Съдът е открил в архива си в мазето дузина кутии с нацистки документи, съдържащи снимки на Хитлер, както и хиляди червени членски книжки на нацистката трудова организация, подпечатани със свастиката на Третия райх. Силвио Роблес, шеф на кабинета на председателя на съда, иска съвета на равина как да се постъпи с откритието, спомня си Хамра.

Това е неудобна тема за Аржентина, дом на най-голямата еврейска общност в Латинска Америка, но и известна с това, че е дала убежище на десетки нацистки военни престъпници след Втората световна война. Хамра обяснява пред информационната агенция, че е предупредил Роблес, че съдът може да се сблъска с неудобни въпроси за това как нацистките материали са се озовали в мазето му.

„Предупредих го да има предвид, че това може да остави петно върху тях“, обяснява той.

Разговорът с равина е важна първа стъпка в координираните усилия на Върховния съд и лидерите на еврейската общност да извадят на бял свят съкровищницата от документи. Находката се появява в момент, в който Аржентина демонстрира нова готовност да погледне назад към своята сложна история с нацистите по време на войната.

Президентът Хавиер Милей, който е демонстрирал личен интерес към юдаизма и силна подкрепа за Израел, през април отвори достъп до нацистките документи, като качи стотици от тях в интернет.

„Аржентинското правителство е решено да извади тези въпроси на бял свят“, казва Емилиано Диас, говорител на правителството на Милей.

Аржентина остава неутрална по време на конфликта до март 1945 г., когато обявява война на Германия. След победата на съюзниците много оцелели от Холокоста емигрират в Аржентина. Същото обаче правят и нацистките военнопрестъпници Адолф Айхман, главният организатор на избиването на евреи по време на Холокоста, и Йозеф Менгеле, лекар в лагера на смъртта Аушвиц, който провеждаше експерименти върху затворници. Въпреки тези деяния правителството на Хуан Перон им разрешава да влязат в страната.

Дори десетилетия по-късно тази история мотивира Върховния съд да подходи внимателно към откритието. Институцията разкрива, че е открила кутиите по време на подготовката за свой нов музей. Но нацистките документи са били виждани спорадично в архивите на съда от 70-те години насам, според интервюта на Reuters с трима съдебни служители и частен адвокат.

„Нацистите в Аржентина предизвикват много емоции“, казва аржентинският историк Херман Фридман.

„Не пипайте“

Архивите в мазето на голямата каменна сграда на Върховния съд на Аржентина съдържат стотици хиляди досиета по съдебни дела. Лесно е да си представи човек, че нещо може да се изгуби. Нацистките материали са били открити отново в стая, в която се съхраняват счупени мебели, според двама съдебни служители.

И на 9 май Хамра, Джонатан Карзенбаум, директорът на местния музей на Холокоста и самият той внук на оцелели, и Орасио Росати, председател на съда, се събират в кабинета на съдията, за да наблюдават как работниците отварят дървените каси.

„Не можех да регистрирам дори собствените си усещания поради странността на момента“, казва Карзенбаум.

Съдът обявява находката два дни по-късно. След това съобщава, че откритието включва 5000 членски книжки от Германския трудов фронт и Германската асоциация на профсъюзите, и двете нацистки трудови организации.

Но някои хора, които са работили в архивите, отдавна са знаели за кутиите с нацистки материали. Един от тях свидетелства пред Reuters, че е видял кутиите в същото складово помещение преди около десет години и е зърнал книжки с немски имена в частично отворена кутия.

В началото на 70-те години на миналия век Алберто Гарай, сега адвокат и експерт по конституционно право в Буенос Айрес, посещава приятел, който работи в архивите. Той забелязва на пода купчина червени тетрадки, украсени със свастики и вързани с въже.

„Бях изненадан и попитах: „Какво имаш тук?“, спомня си Гарай. „Той ми отговори: „Не пипай““.

Един кораб и една наказателна акция

Според Върховния съд материалите са пристигнали в Аржентина през 1941 г. на борда на японски кораб, като част от пратка от 83 пакета от германското посолство в Токио. Товарът е бил конфискуван от митническите служители заради опасения, че може да навреди на неутралитета на Аржентина по време на войната, обяснява съдът.

Но за местния историк Хулио Мути, чиято работа се фокусира върху нацистите в Аржентина, това звучи неправдоподобно. В статия от 15 май Мути предполага, че съдът е смесил две събития, случили си през месец: пристигането на японския кораб и рейд срещу подземни нацистки организации.

В началото на Втората световна война в Аржентина живеят около 250 000 души, говорещи немски език. Когато Хитлер анексира Австрия през 1938 г., над 10 000 души се събират на стадиона в Буенос Айрес, за да празнуват, което предизвика тревога сред местните жители.

През 1939 г. президентът на Аржентина разпуска местния клон на нацистката партия. Две години по-късно, през 1941 г., аржентинският конгрес създава комисия за разследване на нацистките дейности в страната. Когато Nan A Maru акостира в Буенос Айрес, комисията иска от външното министерство да се намеси, разкрива още Reuters, като се позовава на доклади в La Prensa, популярен аржентински ежедневник по това време.

Инспекторите са отворили пет пакета и открили пропаганда, съобщава La Prensa. Претърсването на останалите 78 пакета разкрива предимно детски книги, списания и пликове с военни фотографии. Не се споменава нищо за членски книжки.

По това време комисията разследва и дали забранената нацистка партия и Германският трудов фронт продължават да действат нелегално.

На 23 юли – месец след пристигането на японския кораб – властите нахлуват в офисите на Германската асоциация на профсъюзите и Федерацията на германските благотворителни и културни клубове, които са прикритие за забранената нацистка трудова организация и партия, и конфискуват хиляди червени членски книжки, според La Prensa.

Книжките са били съхранявани във Върховния съд.

Мути, който научава за обиските чрез архивно проучване през 2016 г., впоследствие търси в сградата на съда и в крайна сметка стига до заключението, че са били изгорени, за да се освободи място в архива.

Когато се разбира за откриването на червените книжки в мазето, „веднага разбрах откъде са“, казва той.

През юни Върховният съд на Аржентина съобщи, че дигитализира и каталогизира материалите, и публикува снимки на работници с маски и мрежи за коса, които ги разглеждат.

Засега не е ясно какво ще разкрият преоткритите материали. Четирима историци обясняват пред Reuters, че е малко вероятно те да съдържат информация, която вече не е разкрита от комисията за военното време

Холгер Мединг, историк от Университета в Кьолн, не очаква книжките да променят коренно разбирането на историците за дейността на нацистите в Аржентина. Но, казва той, „за историците всяка част от мозайката е важна“.