Дни преди централната възпоменателна церемония по повод 80-годишнината от освобождението на концентрационния лагер Дахау, тайна бележка, останала скрита през всичките тези десетилетия, напомня, че надеждата може да оцелее дори на най-ужасните места.

Посланието е написано от Францишек „Франц“ Кемпа, еврейски затворник в нацисткия концентрационен лагер. Той го скрива в цигулка, която изработва при мъчителни обстоятелства, разказва историята Euronews.

Нацистите често разрешават и дори насърчават затворниците да свирят, за да създадат погрешна представа у външния свят за живота в лагерите. По същество музиката е използвана като инструмент за пропаганда и измама.

Цигулката на Кемпа, произведена през 1941 г., остава незабелязана в продължение на десетилетия. Едва когато търговци на произведения на изкуството в Унгария изпращат инструмента за ремонт - след като го съхраняват от години сред комплект закупени мебели, историята му излиза наяве.

Въпреки че изработката на инструмента ясно сочела за опитен производител, специалистът, който го ремонтирал, бил озадачен от лошото качество на дървото и грубите инструменти, използвани за създаването му, които не отговаряли на очевидните умения.

„Ако се вгледате в пропорциите и структурата ѝ, можете да видите, че това е майсторска цигулка, направена от човек, който е владеел занаята си“, казва Шандра Катона, един от унгарските търговци на произведения на изкуството, които откриват произхода на цигулката. „Но изборът на дърво е напълно необясним.“

Мотивиран от противоречието, специалистът разглобява цигулката и открива скритата бележка, която гласи:

„Пробен инструмент, изработен при трудни условия, без инструменти и материали. Дахау. 1941 г. Францишек Кемпа.“

Това е обяснение, дори извинение, от майстор цигулар, принуден от жестоките ограничения в лагера да създаде инструмент, който не отговаря на собствените му стандарти.

Смята се, че всички известни инструменти от Дахау, са били внесени с пристигането на затворниците. Цигулката на Кемпа е единственият известен инструмент, изработен в лагера. Не е известно как тя е напуснала Дахау и в крайна сметка е стигнала до Унгария.

Но според документите, предоставени на унгарските търговци на произведения на изкуството от музея в мемориалния комплекс Дахау, Кемпа е оцелял през войната и се е върнал в родната си Полша, за да продължи да изработва инструменти. Умира през 1953 г.

Документите също така показват, че Кемпа е бил известен на нацистите като производител на инструменти - нещо, което Тамаш Талоси, един от търговците на произведения на изкуството, смята, че може да му е спестило съдбата на милиони други хора, загинали в лагерите.

„Нарекохме я „цигулката на надеждата“, защото ако някой попадне в трудна ситуация, наличието на задача помага да преодолее много неща. Човек се фокусира не върху проблема, а върху самата задача и мисля, че това е помогнало на създателя на този инструмент да оцелее в концентрационния лагер.“

Дахау, близо до Мюнхен, е първият концентрационен лагер, създаден от нацистите през март 1933 г. Първоначално в него са настанени политически затворници, но по-късно се превръща в модел за други лагери, в които са затворени евреи, роми, духовници, хомосексуалисти и други лица, обект на нацисткия режим.

С течение на времето той се превръща в място за принудителен труд, медицински експерименти и жестоки наказания и остава в експлоатация до освобождаването му от американските сили на 29 април 1945 г. Най-малко 40 000 души са загинали там от глад, болести, екзекуции или ужасяващо отношение.

Централната възпоменателна церемония по повод 80-годишнината от освобождението на Дахау ще се състои в неделя, 4 май.