Хвали човека: Как Европа започва да се учи да работи с Тръмп
Германия и други европейски страни убедиха американската администрация да помогне на Киев, без да влиза в пряк конфликт с Путин, но това ще им струва скъпо
&format=webp)
Европейските лидери бързо се научиха да работят с американския президент, който имат, вместо да си пожелават друг.
Няма по-голямо доказателство за това от ентусиазираната реакция на новината, че САЩ ще предоставят косвено оръжия на Украйна, като позволят на европейските страни да ги закупят, а НАТО да координира доставките. Европейските лидери – и генералният секретар на НАТО, бившият нидерландския премиер Марк Рюте – я приветстваха като знак за великото лидерство на американския президент, следвайки първото правило в отношенията с Тръмп: хвали човека, пише в свой анализ POLITICO.
„Г-н президент, скъпи Доналд, това е наистина голямо. Това е наистина голямо“, каза Рюте, седейки до Тръмп в Овалния кабинет.
В действителност не е точно така. Ключовите решения вече бяха взети в Европа, където европейските лидери, изправени пред амбивалентността на Тръмп по отношение на въоръжаването на Украйна и ескалиращата лятна офанзива на Русия, знаеха, че трябва да действат бързо. Германските лидери в частност настояваха за споразумението, като разглеждаха това, което Тръмп многократно наричаше „разочарование“ от руския президент Владимир Путин, като възможност.
Германия е „масивно“ ангажирана с плана, обяви Рюте, който миналата седмица посети канцлера Фридрих Мерц в Берлин. В частни разговори, германски официални лица казват, че инициативата е била германска идея.
Мерц разкри, че е бил в контакт с Тръмп няколко пъти през последните дни и го е уверил, че Германия „ще играе решаваща роля“ в усилията за доставка на американски оръжия на Киев. Той също така определи изявленията на Тръмп заедно с Рюте като ясно доказателство, че САЩ и европейските им съюзници са на едно мнение по отношение на защитата на Украйна.
„Правим това в наш собствен интерес“, коментира Мерц. „Това ще помогне на Украйна да се защити от терористичната бомбардировъчна кампания на Русия. Това е единственият начин да се увеличи натискът върху Москва, за да се преговаря най-накрая за мир. Накрая, показваме, че сме на една и съща вълна като партньори в областта на политиката за сигурност“.
По-точно обаче, изглежда, че европейците са тези, които повлияват на Тръмп.
„Една крачка зад европейците“
Въпреки нарастващото разочарование на Тръмп от Путин заради липсата му на интерес към мирно споразумение, американският президент се колебае да предприеме конкретни стъпки за драстично увеличаване на военната помощ за Украйна. Затова европейците, водени главно от Мерц и Рюте, намират решение.
Европейските лидери знаеха, че за Тръмп – който разглежда глобалната политика - от търговията до НАТО - предимно като финансови транзакции с нулев резултат – ще бъде много по-лесно да се съгласи да достави оръжие за Украйна, ако европейците го закупят, което ще позволи на САЩ да реализира печалба. Но те също така бяха наясно с нежеланието на Тръмп да се откаже от изолационисткото крило на своето движение MAGA, като пое по-активна роля в защитата на Украйна и се изправи директно срещу Путин. Като предоставят американски оръжия, европейците дават на Тръмп прикритие да действа.
Стратегията „ще позволи на американската администрация да увеличи натиска върху Русия и да засили подкрепата си за Украйна, като в същото време ще ѝ даде възможност да остане една крачка зад европейците“, казва пред POLITICO германски правителствен служител, който съветва Мерц.
Подходът също така позволява на Тръмп да запази това, което служителят нарича „еднакво разстояние, което може би е характеризирало първите месеци на администрацията на Тръмп от американска гледна точка“.
Европейските различия остават
Не всички европейски страни обаче подкрепят този подход. В Овалния кабинет Рюте изброи четири скандинавски страни, освен Великобритания и Нидерландия, които подкрепят плана за изпращане на американски оръжия в Украйна. Франция, чийто президент Еманюел Макрон отдавна настоява европейците да изградят своя собствена отбранителна индустриална база чрез закупуване на местни продукти, не е в списъка на доволните от това развитие. По тази причина Париж няма да се присъедини към инициативата за закупуване на американски оръжия по тази причина, твърдят пред изданието двама френски служители, запознати с въпроса. Френското правителство също се бори да увеличи собствените си разходи за отбрана, докато се опитва да направи бюджетни съкращения и да овладее огромния си дефицит.
Но предвид ограничените производствени възможности на Европа, правителството на Мерц счита, че закупуването на американски оръжия е единственият начини да се снабди бързо Украйна с необходимото ѝ въоръжение. Подробностите за конкретните покупки на оръжия остават оскъдни, но тъй като украинските градове са подложени на все по-тежки бомбардировки, германското правителство настоява особено силно за сключване на сделка за закупуване на американски противовъздушни системи Patriot.
„Оценяваме готовността да се предоставят допълнителни ракети Patriot, а САЩ, Германия и Норвегия вече работят заедно по този въпрос“, написа украинският президент Володимир Зеленски в публикация в X след обявяването на Тръмп. „Ще има и доставки на други оръжия, за да се защитят живота на нашите хора и да се отблъснат руските атаки“.
Този подход бележи удивителна промяна за Мерц, който в нощта на изборната си победа през февруари обеща „да укрепи Европа възможно най-бързо, за да можем стъпка по стъпка да постигнем истинска независимост“ от САЩ. Оттогава Мерц драстично промени реториката си, изразявайки вярата си в ангажимента на Тръмп към НАТО и незаменимостта на трансатлантическите отношения.