Euronews: Малкият бизнес в България има страхове от преминаването към еврото
Някои от причините за това са опасения от инфлация, недоверието към официалните институции в страна, която е имала 7 правителства за последните 4 години, и широко разпространена дезинформация в социалните медии
&format=webp)
Собствениците на малък бизнес в България посрещат с безпокойство предстоящата смяна на валутата от лев в евро, тъй като много от тях се опасяват, че това може да е поредната криза, с която ще трябва да се справят.
Притесненията идват в момент, когато балканската страна с население от 6,4 млн. души трябва да премине от националната си валута лев към евро на 1 януари 2026 г., пише в репортаж по темата Euronews.
Семейство Терзиеви открива първия биомагазин в южния град Хасково преди повече от 10 години. След като малкият им бизнес вече е преживял няколко кризи, сега е изправен пред ново предизвикателство – преминаването от лева към еврото, разказва медията.
Собственикът на биомагазина, Николай Терзиев, вече е започнал да етикетира продуктите с новата валута, но с много притеснения.
„Никой собственик на магазин не е икономист. Това, което ни притеснява, е информацията, която получаваме от наши близки познати в страни, които вече са приели еврото – да, икономическите показатели се подобряват, но населението обеднява. Повечето големи бизнеси печелят“, обяснява Терзиев.
Цените се повишават
България обвърза валутата си с еврото от самото начало на паричния съюз през 1999 г., още преди да се присъедини към Европейския съюз през 2007 г.
Страната има и много ниски нива на дълга – само 24,1% от икономическото производство на годишна база, което е доста под нивото от 60%, определено в икономическите критерии за членство в еврозоната, допълва Euronews.
Последната стъпка беше да се постигне инфлация под критерия от 2,8% или не повече от 1,5% по-висока от средната стойност за трите страни членки на еврозоната с най-ниска инфлация.
Но през последния месец се наблюдава забележимо покачване на цените, което поражда страхове.
„Приемането на еврото не е най-големият ни проблем. Големият проблем е това, което предизвиква увеличението на цените. Просто е – когато цените се повишават и покупателната способност на хората е ниска, какъвто е случаят в България, хората купуват по-малко и вие продавате по-малко“, казва Терзиев.
Един месец с двойно обращение
Най-големите опасения са свързани с януари следващата година, когато двете валути ще бъдат в обращение за един месец.
„Знаем много добре, че хаосът ще започне в началото на януари. Тогава ще трябва да даваме ресто в евро; трябва да изчисляваме в евроцентове. Постоянно ще трябва да обменяме левове за евро и да ходим в банките. Ще трябва да работим и да обменяме пари едновременно. Физически не знам как ще се справим с това“, казва Терзиев.
50% от българите са против, 43% за
Последното проучване на Евробарометър, проведено от ЕС, показа, че 50% от българите са против, а 43% за приемането на еврото.
Някои от причините за това са опасенията от инфлация, недоверието към официалните институции в страна, която е имала седем правителства за четири години, и широко разпространената дезинформация в социалните медии, допълва Euronews.
Много жители на Хасково все още не бързат да обменят парите си. И въпреки че мнозина се страхуват от промяната, други изразяват доверие в единната валута.
„Много се радвам, че България ще приеме еврото. Надявам се това да помогне на страната в икономическо отношение. Не се притеснявам“, казва Моника Боюклиева, клиентка в биомагазина на Терзиев. „Не мисля, че инфлацията е причинена от еврото - тя се дължи на други фактори. Надявам се, че всичко ще мине гладко и че няма да има големи увеличения на цените.“, допълва тя.
От 8 август всички цени на дребно в магазините трябва да бъдат изписвани и в двете валути. Всички банки трябва да обменят левове до края на 2026 г. Българската народна банка ще обменя банкноти и монети от левове в евро за неограничен период от време, завършва Euronews.