Русия има две причини за ескалация на газовия конфликт
Експертът от Школата по политически анализи към Националния университет „Киево-Могилянска академия" Петър Бурковский обяснява ескалацията на руско-украинския газов конфликт по две причини.
Първата е желанието на Газпром да изкара от мъртвата точка два мащабни проекта за изграждане на газопроводи, заобикалящи Украйна - Северен поток (от Русия към Германия, по дъното на Балтийски море) и Южен поток (от Русия към България, по дъното на Черно море).
„Само спекулациите около несъстоятелността на газопреносната мрежа на Украйна могат да върнат милиардите, които се оттеглиха от проекта „Северен поток", отбеляза Петър Бурковский пред УНИАН.
Според него всички експерти споделят мнението, че най-надеждният евразийски газотранзитен коридор е възможен единствено през територията на Украйна, поради което Газпром трябва да развива равноправни и партньорски отношения с Нафтогаз.
Втората причина за ескалацията на газовия конфликт, според учения, се крие в желанието на Русия да повиши изкуствено цената на енергоносителите и в частност, да продаде резервите си от газ в хранилищата, добит през миналата година по стари цени, на много по-висока стойност (това е свързано със значително по-високите миналогодишни цени на петрола).
„Ако Газпром сключи дългосрочни договори - няма да могат да пласират газа от хранилищата си на по-висока цена. Ето защо от компанията разчитат да получат за този газ висока цена при един нервен пазар," съобщи Бурковский.
По негови сведения на пазара на газ във Великобритания цената на горивото поскъпнала с 22% заради руско-украинския спор.