Доларът нарасна срещу еврото в петък и отчете най-добрия си месец след октомври, докато нарастваха свидетелствата и от двете страни на Атлантика, че се развива дълбока и продължителна рецесия. Това притесни инвеститорите и те търсеха сигурността на зелените пари.

Еврото, от своя страна, се обезцени с 1% срещу щатската валута и падна срещу йената, когато данни за заетостта и инфлацията в Еврозоната подчертаха разширяващите се икономически проблеми на Стария континент.

Основният доклад обаче беше този за американската икономика, показал неин спад от 3.8% през последните три месеца на 2008 г., което е най-слабо представяне за последните 27 години. Все пак резултатът не беше толкова слаб, колкото сочеха предварителните прогнози за понижение от 5.4%.

Икономистите очакват спадът на най-голямата икономика да набере допълнителна скорост през първата половина на 2009 г., но това не означава непременно проблеми за долара, тъй като ще спадне икономическият растеж в целия свят, а това ще увеличи привлекателността на йената и долара пред останалите валути.

Именно и това е причината за устойчивостта на долара при излизащите слаби икономически данни. Съществува известна опасност дали при продължително акумулиране на слаби новини от американската икономика няма да пострада и долара, но поне засега няма такова развитие.

В края на деня еврото се разменяше за 1.2804 срещу долара, което е намаление от 1.2% за деня и 8.4% за месеца. Единната валута се обезцени в петък и с 1.4% срещу йената, до 114.99. Междувременно долар/йена отчете спад от 0.2% до 89.75.

Японската валута се възползва от продажбите на рискови активи и валути, чиито покупки са направени посредством финансиране с йени, докато американската валута расте, защото се репатрират пари към американски активи, предлагащи сигурност, каквито са, например, държавните ценни книжа.

Според специалисти американските инвеститори все още разполагат с доста активи, които могат да репатрират и това означава, че сегашните тенденции ще се запазят и през следващите месеци. Разбира се, репатрирането не може да продължава цяла вечност, но засега размерът на чуждите инвестиции в портфейлите на американските инвеститори остава все още доста голям.

Решението на Moody's да намали кредитния рейтинг на Ирландия оказа допълнително натиск върху еврото. По-рано този месец другата влиятелна агенция - Standard & Poor's, понижи кредитния рейтинг на Испания, Португалия и Гърция. Картината пред еврото допълнително се влошава и от мнението на технически анализатори, според които спадът на единната валута през подкрепата на 1.28 може би означава ход през започващата седмица до нивата от 1.25.

Междувременно стерлингът обаче нарасна с 1.3% срещу долара, до 1.4480, подкрепен от по-добри от очакваното данни за ипотеките на Острова. Според анализатори обаче паундът може да попадне отново под натиск тази седмица преди заседанието на Английската централна банка, което вероятно ще завърши с ново намаление на лихвите от 50 базови пункта, до нива от 1%.

Доларът нарасна с 0.6% срещу швейцарския франк, до 1.1599, след като швейцарският президент и финансов министър Ханс-Рудолф Мерц беше цитиран да казва, че ще подкрепи намерения на централната банка, свързани с разпродажби на швейцарския франк.

Тези коментари бяха направени след подобни седмица по-рано на вицепрезидента на Швейцарската национална банка Филип Хилдебранд, когато заяви, че централната банка има готовност да се ангажира с неограничени валутни интервенции с цел отслабване на франка и предпазване на икономиката от дефлация.

ЕUR/USD

Подкрепа е дъното от 23 януари на 1.2764. Пробив и на 1.2550 ще даде сила за продължение към 1.2330. Съпротива е вече 1.30, следвана от непреодоляното в два поредни дни в началото на миналата седмица 1.3330, а след това идва 1.35.

USD/JPY

Съпротива е върхът от 19 януари на 91.30, следвана от 93 и 94.62, откъдето тръгна последният спад, довел до рекордни дъна. Подкрепа е 89.20, където се намира 50% корекция на спада 91.30-87.10 и е разделно ниво, което определя посоката в близък план. Следват многогодишно дъно на 87.10 и 85.

GBP/USD

Съпротива е 1.45, а след това идва върхът от 16 януари на 1.4978 и началото на последния значителен спад на 1.5370. Подкрепа е дъното от петък на 1.4187, следвана от преодоляното 1.40 и 23-годишното дъно на 1.35.

USD/CHF

Подкрепа е 1.15, което в петък ограничаваше спадовете, следвана от трудно преодоляното ниво на 1.1280, а след това идва 1.11, където се оформи много силна зона на подкрепа между 12 и 19 януари. Съпротива е върхът от 23 януари на 1.1713, следвана от 1.1850, което е 76% корекция на спада 1.23-1.0370. След това идват нивата от 1.20.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД