Затяга се обръчът около бившата шефка на НАП Мария Мургина и компанията й. Още едно дело по аферата се очаква до дни.

Разследващите обмислят да отделят в новото досъдебно производство материалите за злоупотреби при закупуването на системата за управление на приходите.

Злополучният софтуер е доставен от южно-африкански клон на френска фирма. Тази система работи само Ботсвана и Саудитска арабия. Докато от ДАНС проверявали хиляди грешки на системата, свързани с осигурителните вноски, установили, че данъчни, ходили на дълги командировки в Ботсвана, за да се учат да работят с новата система за управление на приходите.

Според разследващите софтуерът е закупен без възможност за адаптиране, което направило практически невъзможно коректното свързване на системите на НАП, НОИ и Здравната каса. Освен това не работела и системата за контрол на приходите, което пък улеснило големите измами с източване на ДДС.

Интересен факт е, че по документи софтуерът струвала малко над 1.5 млн. долара. На практика обаче за него вече са похарчени над 4 млн. евро, въпреки че е въведен в по-малко от половината структури на НАП.

Източник: БНТ, Снимка: БГНЕС

Още по темата:

Мъжът до Мургина с бизнес в енергетиката

Мария Мургина е била разработвана от ДАНС

НАП без шеф

Защо си отива Мургина

Отпуск или оставка за Мария Мургина

РЗС: НАП източва ДДС