На трето място сме по задържани стоки-менте
България е била на трето място по задържани фалшиви стоки. Това съобщи днес Костадин Манев, председател на Патентното ведомство,
Според европейско изследване за 2007 г. на митниците на ЕС са заловени 79 млн. стоки, които копират истински марки или са т.нар. "паралелен внос", тоест изработени са в трети страни от държатели на марката, но не са предназначени за употреба в ЕС. Българските граници, които са външни за Евросъюза са Свиленград, Калотина и морските пристанища, припомни Манев. За 2008 г. статистиката на ЕС в тази насока все още не е обобщена. Според Патентното ведомство на България, през 2008 г. са съставени 102 акта за нарушение на интелектуалната собственост, докато през 2007 г. те са 76.
Наказателните постановления за фалшифициране на марки, географски обозначения и промишлен дизайн през м.г. са 138, а през 2007 г.-78. При 50 на сто от наказателните постановления за административни санкции има доброволно заплащане без обжалване, каза Манев. През 2008 г. са подадени 117 сигнала, проверени са 128 търговски и производствени обекти. Има 26 протокола за липса на нарушение.
Иззетите стоки от различни артикули - облекла, парфюмерия, козметични препарати, мобилни телефони и аксесоари за тях са 93 150 броя. Унищожени са 1218 броя стоки. От патентното ведомство предпочитат да унищожават стоките, защото често пъти те са опасни за потребителите- например лекарствата, козметиката и храните, а при предоставянето им на социални домове фалшивите стоки се връщат отново в търговската мрежа. Най-често обект на фалшификации са храни, лекарства, дрехи, аксесоари за мобилни апарати, авточасти. Тенденцията при имитация на българските марки е не грубото имитиране на общоизвестни марки, а използването на знак, който е сходен на добила популярност марка или на опит да се доближи наложил се на пазара знак, заяви председателят на Патентното ведомство.
Фалшифицирането на една марка е част от сивата икономика, то ощетява държавата като цяло, заяви експертът Марияна Цвяткова. При разследване на имитации напоследък фалшификаторите отделят етикета от продукта-в различен склад или помещение. Така стоката, например дреха или мобилен апарат е без обозначение, но има готов етикет, който ще заблуди потребителят, че това е точно продукт на наложила се марка.
Сред най-фрапантните нарушения е лоша имитация на апарат „Нокия-Верту", която е била заловена още на митницата и не е стигнала до търговската мрежа. При аксесоарите на мобилни апарати от търговската мрежа са били открити над 20 хил. брой фалшиви стоки. В последните една -две години се наблюдава засилване на фалшивите стоки, предлагани по интернет, допълни Цвяткова.
Източник: БГНЕС