Митове за вашите пари
Ужасно много лоши съвети бихте могли да получите от най-различни хора. А българите сме всеизвестни с това, че сме много компетентни и даваме съветите по всякакви въпроси. Ето и няколко мита, свързани с вашите пари.
1. Моментите на криза са добри за сериозни и значими инвестиционни решения.
Първо не е ясно колко е дълбока кризата, второ колко ще продължи и трето-дали ще излезете сух от инвестицията си. Да не говорим, че подобни действия може да са свързани с ползването на заемен капитал- бреме, което ще ви тежи години наред, свързани с висока степен на несигурност за вашите доходи. Тук могат да се включат покупката на ценни книжа, жилище, нов автомобил и други значителни по размер инвестиции. Едно от малкото неща, в което е добре да инвестирате, е образование и повишаване на вашата квалификация, но и тук имайте едно наум по въпроса за възвръщаемостта на тези инвестиции.
2. Всеки се нуждае от застраховка живот.
Този мит, като че ли се насажда предимно от застрахователните агенти. Ако семейството ви е изключително зависимо от вашия доход и сте доста задлъжнели, може би е добре са се застраховате, за да подсигурите любимите си хора. Ако сте млад можете да изчакате до момент, когато ситуацията е по-добра.
3. Облигациите са сигурна работа.
Тук няма нужда да обясняваме. Практиката показа, че щатските ипотечните облигации, които се считаха за относително сигурни инструменти, „изгърмяха", като повлякоха света в криза и рецесия след себе си. Не се заблуждавайте, че корпоративните опблигации са много по-сигурни. Често те могат да се издават от компании, сериозно затруднени да финансират своята дейност и на крачка от фалита.
4. Получавате това, за което плащате.
За съжаление този постулат не важи с пълна сила за страната ни, където дори и скъпите стоки могат да са със съмнителен произход и незадоволително качество. Да не споменаваме ниското ниво на обслужване, гаранционната политика, слабата защита на потребителите и др.
5. Тегленето на заем не е голяма работа.
Можете и да не осъзнавате първоначално, запленен от плановете, които кроите, как да изхарчите парите, но това е значително бреме, което ще ви тежи през годините. Пробвайте един месец да заделите от бюджета си сумата, която ще плащате ежемесечно и ще видите дали ще можете да си посрещате ежедневните си нужди. Обикновено най-големите затруднения при кредитите се усещат между втората и четвъртата година.
6. Имате нужда от определена сума, за да започнете да инвестирате на финансовите пазари.
Това далеч не е така. Даже е препоръчително, ако нямате много опит, да започнете с малки суми, като преди това сте търгували в разни демо-игри. Тестването на вашите умения на практика далеч ще се разминава с това, което сте постигали с виртуални пари. Не забравяйте, че когато става въпрос за реални пари, върху вас ще оказват въздействие и психологически фактори.