Най-големите неосъществени сливания
Провалът на преговорите между IBM и Sun Microsystems е последният пример за неуспешно придобиване. Сп. Businessweek припомня най-големите неуспели M&A сделки в корпоративна Америка:
Microsoft-Intuit
1994-1995
През 1994 г. Microsfot направи оферта за придобиване на софтуерната фирма Intuit на стойност 2 млрд. долара, което щеше да стане най-голямото придобиване в софтуерната индустрия. Компанията на Бил Гейтс се интересуваше от софтуера за онлайн финансови транзакции Quicken на Intuit. Самият Microsoft вече имаше подобна програма наречена Money и двата продукта заедно имаха 90% пазарен дял на този сегмент. През април 1995 г. Американското министерство на правосъдието блокира сделката с мотива, че съдружието между двете фирми ще доведе до по-високи цени и по-малко конкуренция в сектора.
Hilton-ITT
1997-98
През 1997 г. Hilton учудиха света като предложиха 6.5 млрд. долара за ITT. Целта им бе веригата Sheraton. Две години по-рано ITT се бе преструктурирала, като се раздели на три звена - застрахователна компания, производствено звено и оператор на казина и хотели. Starwood Hotels влязоха във война за наддаване с Hilton и спечелиха с оферта от 10 млрд. долара. Десет години по-късно самата верига Hilton бе купена за 26 млрд. долара от Blackstone Group.
Hewlett-Packard and PricewaterhouseCoopers
2000
По това време CEO на HP е Карли Фиорина. Преди да осъществи успешно придобиване на Compaq на стойност 25 млрд. долара, Фиорина бе предложила сделка за 18 млр долара за покупка на звеното за управление и IT консултантски услуги на PricewaterhouseCoopers.
PwC точно търсеше начин да раздели този бизнес от счетоводната си дейност, след забележка отправена от американската Комисия по ценни книжа и фондови борси (SEC) за това, че се създават предпоставки за конфликт на интереси. HP отправи офертата през септември, но се оттегли, след като цената на книжата на компанията се сринаха, а приходите намаляха. Малко по-късно IBM купи консултантския бизнес на PricewaterhouseCoopers за 3.5 млрд. долара.
UAL-US Airways
2000-2001, 2008
UAL за пръв път направи оферта към US Airways през май 2000 г. на стойност 4.3 млрд долара в кеш и 7.3 млрд. в облигации. През юли 2001 г. Администрацията на Буш разкритикува сделката и тя отпадна. През 2005 г. US Airways се сляха с America West . През април 2008 компаниите подновиха преговорите, но и до сега не са се споразумели.
Microsoft-SAP
2003
Преговорите между Microsoft и немската SAP може би щяха да останат в тайна, ако не беше враждебната оферта на Oracle към PeopleSoft за 10.3 млрд. долара. Microsoft бе принудена да признае за офертата си по време на съдебно дело около сделката на Oracle. След това от компанията казаха, че нещата са станали прекалено сложни и се отказваха от сделката.
Yahoo-Facebook
2006
Yahoo предложи 1.6 млрд. долара за Facebook, когато социалната мрежа все още свързваше само колежани и никой друг не бе забелязал потенциала й. Facebook отблъснаха офертата. В момента Facebook се оценява на 4 млрд. долара.
Warner Music Group-EMI
2006-2007
Първият опит на EMI да придобие Warner Music бе през 2000 г.
През 2006 компанията предложи 4.6 млрд. долара. Warner отказаха и на свой ред предложиха 4.6 млрд. за EMI. През юли се появиха спекулации, че подобна сделка няма да бъде одобрена от регулаторните органи, след като европейски съд попречи на сливането Sony-BMG. През февруари 2007 Warner отново отправи оферта към EMI, но тя отново бе отхвърлена. В крайна сметка EMI бе погълната от Terra Firma.
General Motors-Chrysler
2008
GM, Chrysler и собственикът на Chrysler - Cerebus Capital Management обмисляха сливане с оглед на влошаването на икономиката, спада в продажбите на автомобилостроителите и нарастващата им задлъжнялост. Тези планове станаха обществено достояние през октомври, а един месец по-късно стана ясно, че няма да се осъществят, след като GM отчетоха за загуба за тримесечието от 4.2 млрд. долара и сериозни финансови затруднения.
Microsoft-Yahoo
2008
През февруари 2008 Microsoft шокира света с враждебна оферта на стойност 44.6 млрд. долара към Yahoo. През последвалите четири месеца тогавашният шеф на Yahoo Джери Янг се опитваше да отблъсне офертата. В началото на май изп. директор на Microsoft Стив Балмър започна преговори за партньорство с Yahoo, а месец по-късно всякакви преговори бяха преустановени. Малко след това Янг бе заменен на поста CEO от Карол Бартц от Autodesk.
Facebook-Twitter
2009
В края на 2008 Facebook се опита да купи сайта за микроблогинг Twitter за 500 млн. долара в кеш и акции, но преговорите пропаднаха.