Инвестиционният блясък на златото потъмнява. Известно е, че финансовата криза ще бъде потушавана с пари. Страните от Г20 наскоро се договориха, че общият пакет на предприеманите мерки ще е около 5 трлн. долара, или само до края на тази година ще бъдат похарчени около 1.1 трлн. долара, пише Интерфакс.

Една от международните структури, на която се определя немаловажна роля в уравновесяването на последствията от световната финансова криза, е Международният валутен фонд (МВФ). Но неговите ресурси са явно недостатъчни за изпълнението на поставената задача. За да увеличат възможностите му за борба с кризата, Двайсетте взеха решение за допълнителни ресурси за финансова подкрепа на най-бедните страни, акумулирани за сметка на продажби на злато на МВФ.

Пазарът на скъпия метал в последно време демонстрира доста добър ръст на котировките. Естествено сред инвеститорите плъзна слух, че в настоящата ситуация МВФ действително може да започне да продава част от златните си резерви, а това е повод за нови прогнози.

Инвестициите в петрол в момента за предпочитане пред вложенията в злато, уверен е известният инвеститор Джим Роджърс, създател на няколко суровинни индекса и основател и ръководител на сингапурския Rogers Holdings.

"МВФ се опитва да продаде златото си, заявява той за Bloomberg. - Той е един от големите притежатели на злато, затова пазарът е заплашен от пренасищане. Светът очаква от него продажби, независимо дали те действително ще се случат".

Много японски инвеститори вече превръщат средствата си от злато в петрол и платина в търсене на по-висока доходност, отбелязва анализаторът на брокера на суровини Fujitomi Co. Кадзухико Саито.

Трябва да се отбележи, че слуховете, че МВФ скоро ще започне да разпродава своите златни резерви, не се появяват за първи път на пазара. През миналата година за пореден път експертите намекнаха за този вариант. "Набелязаният" за продажба обем беше 12% от златните резерви на МВФ.

Златните резерви на МВФ се оценяваха в средата на миналата година на около 103.2 млн. т и се равнява на паричен еквивалент над 95 млрд. долара. В тройунции се предполага, че МВФ ще продаде до средата на септември 12.97 млн. тройунции.

Слуховете през миналата година не повлияха на пазара в посока на спад на цената. В условията на финансова криза световните цени на златото растяха трайно. Сега отново не изглежда, че пазарът се е уплашил от прогнозите. Дали обаче този път няма да сгреши?