С 55% е нарастнал броят на малките и средни предприятия (МСП), които са договорили кредити с търговските банки, само за месец. Към 30 април броят на фирмите, които са получили средства по целевата кредитната линия на Българска банка за развитие (ББР), е 246 при 159 в края на март, съобщиха за Profit.bg от финансовата институция.

Общата стойност на договорените от търговските банки кредити е 151 млн. лв. Това е над 60% от общо 250-те млн. лв., които ББР предостави на 13 банки. Финансовият ресурс е за средносрочно и дългосрочно инвестиционно кредитиране, както и за предекспортно финансиране на МСП.

Максималният размер на кредитите е до 2 млн. лв., а лихвеният процент е фиксиран за целия срок на заемите и е в размер до 8%. Срокът на кредитите е до 10 г., а гратисният период - до 3 години.

Една четвърт от договорените с фирмите средства са в сектора търговия и услуги. С дял от по 21.7% са селското стопанство и преработващата промишленост. Седем на сто от парите ще бъдат инвестирани по проекти в строителния сектор и хотелиерството. Кредитите за научни изследвания са 5 на сто от всички средства. За енергийни проекти са договорени 3%.

София е градът, в който са предоставени най-много кредити, а именно 58. На второ място е Пловдив с 21, в морската ни столица Варна са отпуснати 15 заема. Следват Русе, Благоевград и Бургас, съответно с по 12, 11 и 9 кредита, показват данните към края на април.

Банките, които предоставят инвестиционни кредити, са ЦКБ, Корпоративна Търговска Банка, Банка ДСК, Търговска банка Д, Алианц Банк България, МКБ Юнионбанк, Юробанк И Еф Джи България, Първа Инвестиционна Банка, ТБ Инвестбанк, Интернешънъл Асет Банк, Обединена Българска Банка, Уникредит Булбанк, Сосиете Женерал Експресбанк.