Има ли риск от силни земетресения у нас?
Трус от 3 степен по скалата на Рихтер е регистриран малко преди полунощ на 160 км югозападно от София. От Геофизичния институт на БАН съобщиха, че през нощта са отчетени около 20 слаби земетресения, които не са усетени на територията на страната.
През последните два дни серия земни трусове предизвикаха паника и уплаха в района на град Валандово в югоизточната част на Македония.
Проф. Николай Милошев - директор на Геофизичния институт, обясни по въпроса дали има вероятност от активизиране на огнище у нас, че "тoва, което протича през последните два дни и което ние наблюдаваме непрекъснато, ни навежда на мисълта, че най-вероятно друго огнище няма да се активизира.
А ако не дай си боже това стане, може да се активизира друго македонско огнище, което е доста по-близо до сега случващото се".
Има две версии, по-разпространената е - множеството вторични трусове, които били малко над 300 до момента, всъщност говори за разреждане на напрежението и за успокояване.
Според другата версия - множеството по-слаби земетресения може да са предвестник на много силно и катастрофално земетресение.
"При нас сега се случи и едното, и другото. Общо взето ходът на сеизмологичния процес беше в известна степен повторение на това, което се случи в Италия.
Предния ден, преди да се случи земетресението от 5.2 по Рихтер, имаше някаква активност от микроземетресения, особено следобеда преди вечерта в 7.18 минути.
След земетресението от 5-та степен сме свидетели на доста на брой слабички и вече започващи да затихват трусове. По подобен начин беше и ходът на процеса и в Италия.
Имаше форшокова активност, имаше един максимално висок трус, имаше доста затихващи. Така че аз и моите колеги смятаме, че сега в момента вървим във втората фаза на затихване. Да, възможно е форшоковата активност да бъде показател, че ще има нещо по-сериозно, но то вече се случи", обясни Николай Милошев.
Източник: БНТ