Пенсионните фондове се връщат на борсата
&format=webp)
Пенсионните фондове могат да се върнат на фондовата борса още до края на годината, прогнозират анализатори. Един от признаците, от който пенсионните фондове се ръководят в инвестициите, са банковите лихви. Част от активите им са вложени в депозити и облигации. Когато лихвите по тях се понижат, каквато тенденция ще наблюдаваме до края на 2009 г. и през 2010 г., доходността по тези инструменти няма да е задоволителна за фондовете. Тогава може би пенсионните фондове ще обърнат внимание на малко по-рискови инвестиции, включително в акции, коментира Константин Абрашев, портфолио мениджър в Бенчмарк.
Според него оптимизмът на българския фондов пазар се завръща и не е изключено до края на годината SOFIX да стигне ръст от 100% спрямо февруари. От най-ниското си ниво през февруари досега SOFIX нарасна с над 91% и в петък приключи на ниво от 504.16 пункта.
Макар че в петък основният борсов индекс SOFIX изгуби 1.4%, за цялата последна седмица регистрира ръст от 4%.
За седмица широкият индекс BG40 добави 2.4 на сто към стойността си. Въпреки че вече с по-голяма увереност можем да кажем, че най-лошото на борсата приключи, все още е рано да се говори за масово завръщане на чуждестранните инвеститори, уточнява Абрашев.
Според него в следващите няколко месеца вероятно ще има успокоение на фондовия пазар. Като цяло резултатите на компаниите от печалби и продажби до края на годината няма да бъдат чак толкова силни и ще са под нивата, постигнати за същия период на 2008 г. Има вероятност обаче някои компании да покажат подобрение на годишна база по тези параметри в последните 3 месеца на 2009 г., допълва Абрашев.
При ударните поскъпвания, които наблюдаваме в момента не само в България, но и в чужбина, има опасност цените на борсата отново да надхвърлят реалните, които би трябвало да се плащат за резултатите на компаниите.
Според Абрашев въпросът е какво поскъпване на акциите ще наблюдаваме, преди цените да се нормализират. Ако е прекалено голямо, можем да станем свидетели и на някой по-сериозен спад на борсата. Това означава, че може да има и няколко месеца на загуби за фондовата борса, допълва експертът на Бенчмарк.
Някои борсови анализатори са по-песимистично настроени. В доклад на Цветослав Цачев от Елана Трейдинг по отношение на българския борсов пазар се посочва, че кризата още не е отминала.
Източник: в. „Стандарт"
)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)