Четири български компании в класация на Делойт
Четири български компании са намерили място в тазгодишната централно-европейска класация на Делойт за най-динамично развиващите се технологични компании Fast 50 и още една в категорията „Изгряващи звезди".
Ежегодната инициатива на Делойт за Централна Европа оценява най-динамично развиващите се технологични компании за региона на база среден ръст на приходите за период от пет години.
Сред българските компании, софтуерната компания Телерик и онлайн медийната компания Инвестор.БГ АД заемат водещите пета и шеста позиция, съответно с 2327% и 2130% ръст.
Ветеранът в класацията за страната ни, IT компанията Универсал К и софтуерната и консултантска фирма Интерконсулт България заемат 20-та и 34-та позиция, съответно с ръст от 664% и 447%.
Доставчикът на мултимедийни решения HAND Ltd. се класира сред десетте фирми в категорията „Изгряващи звезди" с ръст от 315%
„Като цяло представянето на българските фирми през тази година е определено по-добро, както по отношение на общия брой класирани компании, така и според позициите, които те заемат", казва Асен Димов, Съдружник Одит и лидер за индустрията „Технологии, медии и телекомуникации" (ТМТ) в България.
„Въпреки че има спад в средния ръст на приходите на компаниите от Fast 50 от 1271% миналата година на 933% тази година, фирмите са постигнали забележителен успех с оглед на настоящия бизнес климат. Въпреки трудностите, технологичните компании съумяха не само да оцелеят, но и да се развият посредством търсене на алтернативи и предоставянето на качествени и уникални решения", заключава той.
И в тазгодишната класация Fast 50 се запазва господстващото присъствие на полските технологични компании с Интернет портала Netmedia, който е на първа позиция с ръст от 7120%.
Тази година класацията включва компании от десет държави: Чехия, Унгария, Словакия, Румъния, България, Хърватска, Сърбия, Литва и Естония, което я прави най-разнородната за десетте й години история.
За да участват в класацията, кандидатите трябва да отговарят на редица критерии, като оперативни приходи на годишна база най-малко 50 000 евро за всяка година от последните 5 години (2004-2008 г.), седалището им да е в държава от Централна Европа, да развиват или произвеждат собствена технология, или да отделят значителна част от капитала си за изследвания и разработки, както и да притежават фирмена структура, която изключва филиали с мажоритарна собственост на чужди стратегически лица.