След 64% ръст на индустриалния Dow Jones за периода между средата на март миналата година и 19 януари, инвеститори и анализатори смятат, че основната част от ръста е реалност, но положителните настроения остават.

И докато пазарният индекс е с 6% под върха си, анализаторите все още са на мнение, че „бичият пазар" в най-голямата световна икономика все още не е приключил.

Съществува и известен брой специалисти обаче, които са притеснени, че е възможно след силните повишения да станем свидетели на известен период на застой.

На Уолстрийт има клише за това, на което станахме свидетели - „Направени бяха лесни пари!".

Вместо пазарът да се тласка до нови по-високи нива следствие на добрите новини и инвеститорите да залагат на „бъдещето", последните инициират прибиране на печалби, сочи анализ на Bloomberg.

Зоната на „комфорт" за финансовите пазари е изместена именно поради заложения силен ръст и голяма част от добрите новини, които бяха очаквани. Това поставя въпросът до колко сигурни са инвеститорите за бъдещето и дали кризата е отшумяла.

Акциите обаче, не е задължително да регистрират спад от текущите си нива, коментират анализатори.

Възможно е пазарът да навлезе в „рейнджови период" на ръстове и спадове, както и да видим индексите да се движат в тясна граница през настоящата година.

Ако това се случи за един по-продължителен период до трайно доказване, че най-лошото със сигурност е преминало, то той може да бъде последван от нов ръст.

От компанията Birinyi Associates са изследвали девет бичи пазара от 1962 година насам, като са разделили всеки от тях на четири цикъла.

Съгласно анализа, в първата една четвърт е регистриран ръст от 37% за водещите индекси, следван от 10% за втората четвърт, 12% през третата четвърт и 22% през последната четвърт.

Съгласно анализа, наблюдаваното повишение за щатските индекси през последните 10 месеца няма как да се повтори в подобни размери.

Консултантската компания разглежда също така подробно бичия цикъл, стартирал с огромен ръст, подобен на наблюдавания в момента, през 1982 година. Големият ръст в началото на този цикъл е бил последван от спад от 9% през следващата една година.

Въз основа на изследванията става ясно, че обикновено бичият цикъл продължава средно четири години.

Въпреки че съществува голяма разлика между наблюдаваните цикли по отношение както на ръстовете, така и на времетраене, силното повишение в момента е нетипично исторически погледнато.

Друга компания - The Venice, Fla., макар и значително по-скептична за „бичите настроения", също стига до извода, че най-вероятно не сме станали свидетели на край на бичия пазар.

Според компанията обаче, настоящият „бичи цикъл" е възможно да е значително по-кратък като време от тези през последните десетилетия.

И така, може да се обобщи, че очакванията, като цяло, са за продължение на този възходящ цикъл, който може да е слаб от тук нататък или да не трае дълго време.

Въпреки пониженията през януари, анализаторите не очакват краят на този цикъл да е настъпил, тъй като той обикновено се предхожда от „краен оптимизъм" или ограничаване на възходящото движение до много тесни граници.

Акциите на малките компании, които исторически се представят по-добре от тези на големите през първия месец на годината, не спазиха тази традиция.

Така, ако инвеститорите усетят, че акциите на малките компании значително изостават зад тези на големите по ръст, то е възможно те да пренасочат вниманието си към тях?