Нацията e на изчезване
В условията на икономическа криза и политически театри, настрана остава за съжаление най-големият проблем, пред който е изправен българският народ - демографският. През последните две десетилетия държавата нищо не прави за да стимулира спадащата раждаемост и емиграцията на младото население. Проблемът е, като не се споменава този проблем, той не изчезва, а напротив, часовникът тиктака и трябва да се вземат мерки, докато не станало твърде късно.
За да подкрепя думите си, се обръщам към безспорните числа, които ни предоставя статистиката. По-долу в таблицата са представени данните за раждаемостта и населението за последните 35 години.
Устойчивата тенденцията на спад започва още от 1975 г., като между 1994 г. до 2007 г. включително, коефициентът на раждаемост остава под 10 промила.
Този 35-годишен период не е случайно избран. Според статистиката в последните години жените раждат средно на около 25-годишна възраст.
Като продължим разсъжденията, в последното десетилетие в детеродна възраст е било поколението, родено в годините 1975-1984 г., когато са раждани между 122-145 хил. деца. Въпреки това, новородените са в границите на едва 67-81 хил. броя за този период. Вярно е, наблюдава се положителна тенденция през последните 3 години, но тя е крайно недостатъчна като се има предвид, че това са раждания на все още големи поколения.
Сега нека погледнем в бъдещето - между 2020 и 2030 г. в детеродна възраст ще са жените от поколенията 1995-2004 г. В този период ражданията са в диапазона 64-73 хил. на година - наполовина на посочения предходен период. Страшно е дори да прогнозираме колко деца ще се раждат тогава.
Няма статистика каква част от тези 64-73 хил. са от български етнос. Най-вероятно голям процент са от друга етническа принадлежност.
Друг фактор, влошаващ положението е силната миграция именно на млади хора, търсещи реализация в чужбина. Статистически не може да се измери с точност, но едно е ясно, той също е със знак минус.
Още една негативна тенденция се очертава от демографския срив - застаряването на населението. Ако средната възраст е била 37.5 години през 1990 г., а 39.9 през 2000 г., то за 2009 г. вече е 41.8 г. Това рано или късно ще доведе и до повишаване на пенсионната възраст, отежняване на състоянието на пенсионната и здравните системи.
Преди време Китай имаше политика на едно дете в семейството (one child policy). Може би, за да се нормализират нещата в България трябва да се въведе поне за 20 години напред политика на четири деца в семейството. И това да бъде подкрепено с множество данъчни отстъпки, социални помощи и придобивки, дори в условията на икономическа криза.
Станете наш почитател във Facebook