Правителството оптимизира централната администрацията с 11%
С 10.6 на сто е оптимизирана числеността на централната администрация, като намалението е от от 71 676 на 64 073 служители. Трябва да се има предвид, че намалението от 7 600 служители съставлява едва 1.73% от всички лица, които са на бюджетна издръжка.
В рамките на редовното правителствено заседание министърът на финансите Симеон Дянков представи подробен доклад с цялостна картина на състоянието на държавната администрация, предприетите до момента мерки за оптимизация на структурите и състава й, както и част от мерките за реформа на администрацията, които предстоят до края на 2010 година, информират от Министерството на финансите.
Към края на март тази година заетите в публичния сектор са 440 хиляди души, от които над 87 хиляди са в държавната администрация, в това число общинска и областна, а 61 хиляди са служителите в системата на МВР, информира Дянков. Около 9 хиляди са служителите в министерствата. В структури към министерствата и други разпоредители с бюджетни средства служителите наброяват 55 хил. души.
Част от предложенията за реформа в държавната администрация, които предстои да бъдат разгледани от Министерския съвет, предвиждат премахване на всички „бонуси" за сметка на събирани такси и глоби и въвеждане на „атрактивна" добавка за служители със специализирано образование и квалификация.
Предвижда се и въвеждане на матрична скала за определяне на основната заплата на заетите в администрацията, „бърза писта" за способни млади служители, както и допълнително стимулиране за добри индивидуални или екипни постижения.
До януари 2011 г. възнагражденията на служителите в министерствата и ведомствата, с изключение на заетите в системата на МВР и Министерството на отбраната, ще се формират от 75% постоянна част и 25% променлива част, която ще бъде обвързана с резултатите.
Предвиждат се и промени в Единния класификатор на длъжностите в държавната администрация. Класификаторът ще бъде изчистен от ненужни длъжности и дейности и от установени противоречиви изисквания, информират от МФ.
„Целта на усилията ни е да постигнем по-малка, но по-добре платена държавна администрация", коментира Симеон Дянков. Цялостният доклад, изготвен от Съвета за административна реформа, предстои да бъде внесен за разглеждане от Министерския съвет.