167 производители кандидатстват за застраховка на продукция
Общо 167 са кандидатствалите до момента производители за съфинансиране на застраховки на земеделска продукция за общо 509 371 лв. От тях 154 вече са сключили договори с Държавен фонд „Земеделие" за 477 392 лв., с които са подпомогнати общо 15 299 декара площи, информират от пресцентъра на фонда.
Съфинансиране е отпуснато за следните култури - картофи, лук, патладжан, пипер, домати, краставици, фасул, дини, зеле, пъпеши, грах, ябълки, череши, праскови, сливи, арония, вишни, кайсии, лешници, бадеми, малини, круши, ягоди и десертно грозде.
Средствата се отпускат по линия на държавната помощ за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция през 2010 г., която ще се изплаща до края на годината. Помощта се предоставя под формата на заплащане на застрахователни премии на земеделски производители при застраховане на плодове и зеленчуци.
Съфинансирането от страна на ДФ „Земеделие" е в размер на 80% от застрахователната премия (по 24 лв./дка), в случаите, в които в полицата изрично се посочва, че застраховката покрива само загуби, причинени от неблагоприятни климатични събития, които могат да бъдат приравнени към природни бедствия, които унищожават над 30% от средната годишна продукция на земеделския производител.
Фонд „Земеделие" съфинансира 50% от застрахователната премия (по 15 лв./дка), ако в полицата е посочено, че застраховката покрива природни бедствия и други загуби причинени от климатични събития.
По тази схема се кандидатства от 1 април като крайният срок за подаване на документи в държавния фонд изтича на 31 август 2010 г. Крайната дата за изплащането на самите средства е 15 декември 2010 г.
Припомняме, че решение за прилагане на тази схема бе взето от Управителния съвет на фонда на 25 март. Тя е одобрена и от Европейската комисия през февруари. За прилагането й от фонда е утвърден бюджет от общо 4 млн. лв. за 2010 г. Целта на тази помощ е да насърчи производителите на плодове и зеленчуци доброволно да застраховат продукцията си срещу неблагоприятни метеорологични условия чрез частично компенсиране на разходите им по сключването на застрахователните полици.