Богатите са добре
Средната класа е в криза, няма работа, пазарът на имоти е в застой. Една група хора обаче са добре - тази на богатите.
The New York Times се опита да намери някакви признаци на финансови проблеми в прослойката на най-богатите - може би някой е отказал поръчката си на ново Ferrari заради кризата например, но изданието не успя да открие такива признаци.
Tiffany обяви 26% ръст на приходите за първото тримесечие в главния си магазин в Ню Йорк. Louis Vuitton отечете 20% ръст на продажбите в САЩ за същия период, като при бижутата и часовниците Tag Heuer ръстът е от 58%. В Швейцария отчитат ръст на износа за САЩ на луксозни часовници (тези на цена над 2 000 долара) от 12%
Миналата година финансите на богатите са се стабилизирали, казват от консултантската компания Cap Gemini. Докато тези със състояние от около 1 млн. долара са „добре", то ултра-богатите (тези със състояние от над 30 млн. долара) са направо „чудесно". Богатството на последните е нараснало с 21.5% за 2009. Ултрабогатите не наброяват повече от 100 000 в целия свят, като една трета от тях живеят в САЩ.
Ако попитате някой от тях как се справя с кризата, то той ще ви се оплаква повече от пенсионер. Данъците се увеличават, не харесват Барак Обама и т.н.
Богатите винаги се оплакват
Още от времето на Едуард в Англия, богатите първо се оплаквали от прислугата, после от данъците и т.н.
Плащат ли богатите високи данъци? Всъщност те винаги успяват да се измъкнат. Най-богатите 1% от американците са платили данъци в размер на 19% през 2007, а най-богатите 5% са платили малко под 18%. Тоест, те плащат по-малък процент данъци от някои шофьори.
Всъщност, днес времената са идеални за богатите хора.
През 2008 шефовете в класацията Fortune 500 са взели средно по 10.5 млн. долара за годината. Това е повече от 300 пъти над средния доход на обикновения американец. За сравнение - в периода между 40-те и 80-те години разликата е била около 40 пъти.
За периода 1979 до 2007 средният доход на най-богатите 1% от американското население се е увеличил от 346 000 до 1.3 млн. долара. В същото време средният доход на семейство от средната класа се е увеличил леко - от 44 000 до 55 000 долара.
Според ЦРУ разликата между богатите и бедните в САЩ е една от най-големите в света. Разликата е голяма и в други развити държави - Япония, Италия, Австралия, Канада, Норвегия и Великобритания, но в САЩ разпределението на парите е по-несправедливо и е по-съпоставимо с това в Зимбабве, Аржентина и Ел Салвадор. Казваме на Русия „страна на олигарсите", но всъщност в САЩ разликата богати-бедни е много по-остра, коментира New York Times.