Русия, Украйна и Румъния - пазарите с най-добри перспективи
Август бе смесен за глобалните пазари, като почти всички развити пазари приключиха месеца надолу, докато възходящо движение се наблюдаваше при част от развиващите се, се казва в месечният инвестиционен коментар на УД Карол Капитал Мениджмънт (ККМ).
Индексът MSCI Eastern Europe се понижи с 1.5% след ръст от близо 6% предходния месец. Така изменението му от началото на годината възлиза на 5.94%. Силно представяне сред страните от ЦИЕ регистрираха балтийските пазари, като Естония бе лидер с поскъпване от 82% за месеца, с което е регионалният лидер по ръст от началото на годината.
Глобалните пазари
Американският основен индекс, S&P500, завърши месеца със загуба от 4.7%. Въпреки негативното развитие на пазара в САЩ през август, основните борсови индекси там остават над дъната от началото на юли. За индекса S&P500 по-важното техническо ниво е 1 040 (дъното от началото на юли бе при 1 010 пункта). Пазарът направи няколко теста на това ниво в края на август, но за момента остава над него. Докато нивото 1 040 е в сила, експертите на ККМ запазват предишните си очаквания за широка консолидация на американския фондов пазар за следващите няколко месеца.
„С оглед на това, че сега пазарът е близо до долната си граница на тази консолидация, то шансовете предполагат поскъпване през следващите месеци, въпреки че традиционно септември и началото на октомври са най-слабият период за фондовия пазар в САЩ. В случай, че фондовият пазар в САЩ поевтинее под 1 040 пункта (за индекса S&P500), то може да се очаква и по-сериозен спад, който ще продължи по-дълго време", смята Александър Николов, портфейлен мениджър в ККМ.
Пазарите от Източна Европа
Пазарите от Източна Европа останаха по-стабилни при спада през август, което кара експертите на Карол да очакват по-добро представяне от тях и през следващите месеци в сравнителен аспект спрямо най-развитите пазари от САЩ и Западна Европа. С най-добри перспективи продължават да бъдат пазарите, които и досега бяха най-силни: Русия, Украйна и Румъния.
България, Сърбия и Хърватска остават в по-неблагоприятна позиция заради ниската си ликвидност. Разбира се, самата ниска ликвидност може в даден момент да стане фактор за рязко и силно поскъпване от 30-50% на някой от тях, но за момента все още няма достатъчно доказателства, че това ще се случи именно сега.
България
През август българският пазар изненада приятно с ръст от над 5%, като полъхът на оптимизъм в началото на месеца напомни на отдавна забравените добри времена на местната борса. Поскъпването обаче бе реализирано изцяло в първата половина на месеца, след което ентусиазмът се изпари.
„Макар да имаше раздвижване по редица позиции, изтъргуваните обеми са далеч от обнадеждаващи. Реално в сравнение с година по-рано оборотът и броят сделки на БФБ намалява с близо 70%", казва Даниел Ганев, портфолио мениджър в управляващото дружество на Карол.
Първични публични предлагания
Предвид все още крехката ситуация на глобалните пазари, активността по отношение на нови IPO-та все още е слаба, като преструктуриранията на портфейла ще бъдат основно по линия на замяна на част от акциите с акциите на компании, които са били листвани наскоро.
„Едновременно с това очакваме и някои IPO-та в Полша до края на годината, а през следващите месеци предстоят и няколко листвания в Румъния, където правителството вече одобри продажба на дялове в някои държавни предприятия. Сред по-интересните имена се откроява една от най-големите държавни компании - Romgaz, чието IPO заедно с това на реституционния фонд Fondul Proprietatea се очаква да бъдат най-големите листвания на румънската борса до момента", е мнението на Надя Неделчева, портфейлен мениджър на ДФ Адванс IPO Фонд.
За седми пореден месец фонд на УД Карол Капитал Мениджмънт е на първо място по доходност сред българските взаимни инвестиционни схеми - в края на август това е ДФ Адванс IPO фонд с доходност от началото на годината от 10.86%.
На второ място е Адванс Източна Европа с 10.05%. Тази доходност идва на фона на трудните пазари през първите 8 месеца на 2010 г. - SOFIX е надолу с 8.9%, а S&P500 губи 5.9% от началото на годината, информираха от управляващото дружество.
Материалът е с аналитично-информационен характер. Написаното не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти!
Сн.: Александър Николов, портфейлен мениджър в УД Карол Капитал Мениджмънт