Норвегия и Русия се разбраха за Арктика след 40 г. спор
Норвегия и Русия се споразумяха за окончателното определяне на морската си граница в Северния ледовит океан след 40-годишен териториален спор.
Новината съобщи норвежкият премиер Йенс Столтенберг, цитиран от Ройтерс и ИТАР-ТАСС.
Външните министри на двете страни Йонас Гар Стьоре и Сергей Лавров ще подпишат договор за установяването на морската граница на церемония в руския град Мурманск на 15 септември. Това ще даде възможност да се започнат проучвания за евентуален добив на петрол и газ от морското дъно, за което се предполага, че съдържа богати залежи на изкопаеми горива.
Заедно с определянето на морската граница договорът между Норвегия и Русия предвижда задълбочаване на двустранното сътрудничество в региона, включително в областта на енергетиката.
Споразумението ще даде възможност на Норвегия да увеличи добива си на петрол, особено след като находищата в Северно море се изчерпят. Столтенберг обаче подчерта, че докато в арктическите териториални води започне добив на петрол и газ ще минат години.
Акваторията, за която спореха Норвегия и Русия, е с площ 175 000 квадратни километра - приблизително колкото половината територия на Германия. По-голямата част от нея се намира в Баренцово море.
През август т. г. изследователски кораби на САЩ, Русия и Канада отново се насочиха към полярните ширини, за да изучават морския шелф. Според международното право страните могат да поискат изключително право на ползване на енергийни суровини и добив на полезни изкопаеми в зона до 200 мили от бреговете си. Русия вече заяви, че континенталният й шелф стига до Северния полюс.
Източник: БТА