Мобилните телефони - бич срещу бедността
Мобилните телефони - разпространяващи се по-бързо от всяка друга информационна технология - могат да подобрят живота на най-бедните в развиващите се страни, се казва в доклад на ООН. Но правителствата трябва да прилагат отговорни политики, за да гарантират техните предимства да достигнат до възможно най-широк кръг от хора по най-ефективния начин, се отбелязва в доклада "Информационна икономика" на Конференцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD).
Абонатите на мобилни телефони ще достигнат 5 млрд. през тази година - почти по един апарат на всеки жител на планетата, заяви на пресконференция по повод доклада генералният секретар на UNCTAD Супачай Паничпакди. Проникването на мобилните услуги в развитите държави е над 100 %, като голям брой хора имат повече от един абонамент за тях.
В развиващите се държави ръстът на разпространение на мобилните телефони в момента е 58 на всеки 100 жители и нараства с бързи темпове, като в най-бедните държави вече е 25 от едва 2 на всеки 100 жители преди няколко години, сочат данни на агенцията на световната организация.
Според UNCTAD икономическите ползи от мобилните телефони, чиято употреба в най-изостаналите страни далеч изпреварва технологии като Интернет или фиксираните телефони, изпълняват далеч по-голяма функция от достъпа до информация. Те допринасят за успеха на микро-фирми, предлагайки работа на хора с ниско образование и малки ресурси. Пример в това отношение е продажбата на рекламно време по улиците и подновяването на апарати. Ключът към успешната употреба на мобилните услуги е достъпността, твърди докладът, урок, който не е усвоен от редица държави в Африка.
Източник: БГНЕС