Бъфет: Berkshire е най-тъпата акция, която съм купувал
В интервю за CNBC милиардерът инвеститор Уорън Бъфет нарича решението си от 1964 г. да закупи текстилната компания Berkshire Hathaway издънка за 200 млрд. долара, породена от желанието му за отмъщение срещу CEO-то на компанията, който се опитал да го "измами" с 0.125 долара на акция при търгово предложение.
Бъфет заявява в интервюто, че холдинговата му компания, която вероятно щеше да има друго име сега, е щяла да струва два пъти повече, или с още 200 млрд. долара повече, ако навремето той е закупил добра застрахователна компания, вместо да харчи толкова много пари за компания, свързана с умиращия текстилен бизнес.
Ето и каква е историята зад закупуването на Berkshire Hathaway:
Най-тъпата акция, която съм купувал е .... Berkshire Hathaway, казва Бъфет и добавя, че това може би ще има нужда от обяснение. В началото на 1962 г. Бъфет е управлявал малък по неговите думи фонд с активи от около 7 млн. долара.
Акциите на тази компания бяха евтини на фона на работния й капитал, но компанията беше текстилна и вървеше надолу от години, споделя Бъфет. Първоначално тя била голяма, но затваря завод след завод. Всеки път когато компанията затваря и продава някой от заводите си, ръководството й използва постъпленията, за да купува нейни акции. Бъфет сметнал, че въпреки че Berkshire Hathaway била останала само с няколко завода, щяла да затвори още един от тях. Той решил, че ще купи акции на Berkshire, след което ще ги продаде на компанията и ще реализира печалба.
Така Бъфет започва да купува акции на Berkshire. През 1964 г. фондът на Бъфет вече имал известно количество акции на текстилната компания. Бъфет се среща с ръководството на компанията в лицето на Сийбъри Стантън. Последният му казва, че току що са продали някои от заводите си, разполагат с излишни средства и ще направят търгово предложение. Стантън пита Бъфет на каква цена би продал акциите си на Berkshire.
В крайна сметка двамата се договарят, че ако има търгово предложение Бъфет ще продаде акциите си на цена от 11.50 за брой, а пък Стантън обещава, че цената на търговото ще е точно такава. След няколко седмици Бъфет открива в пощата си писмо с търговото предложение, но цената е 11.375 долара за акция.
Той се опита да ме „изработи" с 0.125 долара на акция, казва Бъфет и признава, че ако писмото е било пристигнало с цена на офертата 11.50 долара е щял да продаде акциите си.
Офертата обаче го вбесява и той започва да изкупува акциите на Berkshire Hathaway, докато придобива контрол над компанията, след което уволнява Стантън.
Бъфет признава, че е вложил огромна сума в ужасен бизнес и че Berkshire Hathaway става основата на всичко, което прави след това. Така когато през 1967 г. на хоризонта се появява добра застрахователна компания Бъфет я купува за портфейла на Berkshire Hathaway.
Първоначално Berkshire Hathaway носи със себе си много текстилни активи, които само тежат на компанията. След това постепенно Бъфет и неговият екип надграждат компанията, но Berkshire продължава да носи бремето на текстилните си активи. Бъфет признава, че в продължение на 20 години, се бори с текстилния бизнес, преди в крайна сметка да се откаже.
Ако вместо да инвестираме всичките тези пари в текстилния бизнес, бяхме започнали със застрахователната компания, Berkshire в момента щеше да струва с 200 млрд. долара повече, или два пъти повече, казва той.
Акциите от клас А на Berkshire Hathway в момента се търгуват на цена от 125 150 долара за брой, докато тези от клас Б струват по 83.5 долара. Пазарната капитализация на компанията е 206.5 млрд. долара по цени на затваряне от вчера.