И работодателите настръхнаха от пенсионните „реформи"
Категоричното си несъгласие от оповестеното от българското правителство намерение да прехвърли активите на професионалните пенсионни фондове на работниците от първа и втора категория труд към новосъздаден солидарен фонд в Националния осигурителен институт изразиха и работодателските организации в страната.
В открито становище се казва следното:
„Представителните на национално равнище организации на работодателите - Асоциация на индустриалния капитал в България, Българска стопанска камара - съюз на българския бизнес, Българска търговско-промишлена палата, Български съюз на частните предприемачи „Възраждане", Конфедерация на работодателите и индустриалците в България и Съюз за стопанска инициатива, изразяват своето категорично несъгласие с оповестеното от българското правителство намерение да прехвърли професионалните пенсионни фондове на работниците от първа и втора категория труд към новосъздаден солидарен фонд в Националния осигурителен институт и така да гарантира текущото изплащане на пенсии за всички, придобили правото на ранно пенсиониране.
Подобен акт подрива извършените до този момент реформи на пенсионната система.
Средствата на професионалните пенсионни фондове са в индивидуални партиди на осигурените лица - това са лични средства и собственост. Пренасочване на тези средства без волеизявление на техния собственик представлява изземване в обществена полза, което обаче не се ползва с подкрепа от общественото мнение.
Стъпки в подобна посока могат да бъдат предприемани само след внимателно обсъждане в професионалните среди и с подходящо комуникиране на идеята в обществото. Обратното би означавало загуба на доверие в пенсионната система, която и в момента е компрометирана в очите на отделния човек, защото не осигурява прозрачност и предвидимост за осигуряваните лица, които искат да бъдат наясно какво ще получат срещу своя принос в системата.
Евентуално реализиране на идеята да се прехвърлят парите от професионалните пенсионни фондове към НОИ неизбежно ще предизвика верижен ефект както върху преките лични интереси на българските граждани, така и върху цялостното развитие на националната икономиката.
Част от активите на професионалните фондове са инвестирани в български акции и облигации и тяхното разпродаване на българската фондова борса, за да бъдат обърнати в парични средства и съответно прехвърлени в новосъздадения солидарен фонд под управлението на НОИ, ще предизвика срив на все още неразвития български капиталов пазар и ще повлияе неблагоприятно върху цената на всички търгувани акции.
Следва да се има предвид, че капиталовият пазар е едновременно индикатор за състоянието и източник за финансиране на българската икономика. Засегнати ще бъдат повече от три милиона български граждани, както и пенсионни, здравни и договорни фондове, български и чуждестранни институционални инвеститори, публични дружества.
Представителните на национално равнище организации на работодателите предлагат да се отложи анонсираното решение, като през следващата година се проведе обществен и експертен дебат. Необходимо е да се потърси приемливо и балансирано решение за покриване на дефицита в НОИ, което отчита динамичния ефект от възможните намеси за преструктуриране на фондовете, гарантира интересите на заинтересованите страни и спомага за развитието на капиталовия пазар".