Обещават 0% дефицит във фонд пенсии през 2017 г.
От 12 на 18 месеца се увеличи периодът, върху който ще се изчислява обезщетението за бременност и раждане и за безработица. Това е една от промените, залегнали в окончателния вариант на Кодекса за социално осигуряване (КСО), съобщи управителят на НОИ Христина Митрева.
Това е мярка, която цели да се засили контролът върху неправомерните плащания, обясни Митрева. В България периодът за обезщетение за майчинство е най-висок в целия ЕС - 59 седмици или 410 дни. През това време държавата плаща 90% от средния доход за година назад. Промяната обаче се налага, тъй като има жени, които когато разберат, че са бременни настояват пред работодателя си да ги осигурява на по-висок доход, за да получават по-голямо майчинство впоследствие.
Проектът предвижда и промяна в сумата за майчинство. Ако майката се е осигурявала само 12 месеца преди раждането, то за липсващите шест месеца доходите й ще се базират на минималната работна заплата от 240 лв.
Други промени в Кодекса за социално осигуряване предвиждат увеличаване на осигурителния стаж за работниците трета категория труд. Това увеличаване ще стане постепенно с по четири месеца от 2015 година.
Ще се увеличи и възрастта за пенсиониране на категорийните работници от първа и втора категория труд. И това увеличение ще става плавно с по 6 месеца от 1 януари 2015 г.
За първа категория труд възрастта за пенсиониране за жените ще достигне 55 години, за мъжете - 58 години. За втора категория труд за жените възрастта е 60 години, за мъжете - 62 години. Към 2025 година коефициентът на заместване ще бъде 65% на индивидуалната пенсия. Ще нараства и процентът на тежестта на осигурителния стаж на 1.2%. Целите на промените в системата на ДОО са до 2017 година дефицитът във фонд пенсии да е 0.
Социалният министър Тотю Младенов припомни, че от 2000 до 2010 година дефицитът във фонд пенсии се е увеличил 20 пъти - над 2 млрд. лв.
И Тотю Младенов, и Христина Митрева на няколко пъти подчертаха, че ранната пенсия не е допълнителна, а е основна и е ясно, че моделът е сгрешен. "Схемата за професионални фондове чрез капиталови схеми е сгрешена. Никъде в Европа няма професионален фонд на капиталов принцип", каза министър Тотю Младенов.
Той изнесе данни, според които при пенсиониране на категорийните работници от 1 януари тази година, ако пенсията им се плаща от професионалните фондове, те ще получават между 53 и 267 лв.при различни степен на осигурителния доход и при максимална осигурителна сума. В същото време НОИ плаща средно 465 лв.
Източник: БГНЕС