Трайков: България и Румъния не са най-корумпирани
България и Румъния не могат да бъдат определени като най-корумпираните страни в ЕС и региона на Югоизточна Европа, а сравненията между двете страни по този въпрос често са погрешни.
Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков в речта си на Виенския икономически форум, в който участва, предаде Аджерпрес.
"Румъния и България имат добро сътрудничество в региона. Беше създадена негативна представа за тях на нивото на ЕС, че са страните с най-голяма корупция. Когато се говори за тях, се прави опит да се покаже коя е най-корумпираната страна, което се отразява на възприятието на инвеститорите", каза още Трайков.
Той определи такова отношение като непродуктивно и заяви, че българските и румънските власти са изготвили общи стратегии за регионално развитие, включително за борбата с корупцията.
Само преди дни обаче изследване на "Трансперънси Интернешънъл" показа, че България е сред държавите с най-нисък индекс за справяне с корупцията в Централна и Източна Европа, наред с Румъния и Гърция.
Министърът напомни за българско-румънското сътрудничество в рамките на проекта "Набуко" и говори за икономическите програми и плановете за реформи на правителството в София.
"България е зависима 100% от вноса на природен газ от Русия през Украйна. Искаме да разнообразим енергийните източници, за да не бъдем вече зависими от вноса на енергия", заяви Трайков.
Той обясни, че страната ни е успяла да осъществи реформите в много кратък срок, с което отново е станала привлекателна за преките чуждестранни инвестиции, по-специално в туризма.
"Нашите мерки за икономии започнаха с намаляването на персонала в администрацията. В икономиката запазихме плоския данък на 10% за фирмите и населението и успяхме да постигнем повишаване с 23 на сто на конкурентноспособността през 2010 г. спрямо 2009 г.", изтъкна министърът.
Трайков добави, че правителството е решено до края на мандата си да завърши строежа на три важни магистрали, които да свързват България с Европа.
Седмото издание на Виенския икономически форум, чиято цел е да популяризира и подпомага инвестициите в района между Адриатическо и Черно море, ще даде възможност на 540-те участници от 43 държави и 11 международни организации партньори да обсъдят теми, свързани със стабилното икономическо развитие. Акцент на форума ще бъдат проблемите на енергетиката.
Източник: БТА