Reuters: Евросубсидиите и Шенген се отдалечават от България
Бившият български министър на отбраната Николай Цонев беше оправдан по обвинението за злоупотреба с власт, което още повече затрудни усилията на правителството да покаже, че може да сложи край на атмосферата на безнаказаност в най-корумпираната държава членка на ЕС, коментира Reuters в кореспонденция от София.
Решението на Софийски Градски съд идва две седмици след като друг съд оправда двама бизнесмени по обвинения за създаване и ръководене на престъпна група. Правителството обвини бавната и корумпирана съдебна система за подкопаването на усилията му за справяне с корупцията.
Съдиите и адвокатите обвиняват прокурорите и полицията, че водят некачествени разследвания и не успяват да съберат доказателства, които да издържат в съда.
Днешната присъда ще направи по-трудно за българското правителство да докаже на Брюксел, че може да наложи върховенство на закона и по този начин да избегне нови финансови санкции и отлагане на приемането на страната в Шенгенската безвизова зона, коментира Reuters.
Правителството на Бойко Борисов увеличи усилията си за справяне с корупцията и организираната престъпност от идването си на власт през юли 2009 г. и убеди Брюксел да деблокира стотици милиони евро, които замрази през 2008 г. заради опасения за корупция.
Но ЕС, който ще даде оценка за напредъка на България през юли, съобщи, че иска да види осъдени, за да повярва, че страната е сериозна в борбата си с корупцията. Ако не покаже резултати, България може да загуби 11 млрд. евро средства от еврофондовете до 2013 г. Дипломати от ЕС също така намекнаха, че Брюксел трябва да реши дали да разреши на
България и на съседната й страна Румъния да се присъединят към Шенгенската зона след докладите на ЕС. София и Букурещ се надяват да могат да се присъединят през март, припомня Reuters.
Борисов изрази тревога вчера, че липсата на осъдителни присъди може да има негативни последици за доклада.