Парламентът прие промените в социалното осигуряване
С гласовете на ГЕРБ и на "Атака" депутатите приеха на първо четене промените в Кодекса за социално осигуряване, с които се реформира пенсионният модел. Законопроекта подкрепиха 90 души. Против измененията, предложени от правителството, бяха 37 народни представители от "Коалиция за България", ДПС, "Синята коалиция" и двама независими депутати.
Според приетите промени през следващата година се запазва възрастта за придобиване на правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст - при жените на 60-годишна възраст, а при мъжете - на 63 години. След 1 януари 2021 г. възрастта за пенсиониране ще нараства с по шест месеца до достигане на възраст 63 години за жените - през 2026 г., и 65 години за мъжете - през 2024 година.
С промените се предвижда от 1 януари 2012 г. увеличаване на стажа за работещите при трета категория труд с по четири месеца на всяка година до достигане на 37 години стаж - за жените, и 40 години стаж - за мъжете, през 2021 година.
До 31 декември 2014 г. се удължава възможността за ранно пенсиониране през Националния осигурителен институт на работещите при първа и втора категория труд. До тази дата се запазват условията за пенсионирането им.
Пенсиите за периода 2011 г.-2014 г. ще се изплащат от Държавното обществено осигуряване, вместо от професионалните пенсионни фондове, а вноските от 12 на сто и 7 на сто ще постъпват в НОИ. Във фонд "Пенсии" на НОИ ще се прехвърлят и средствата по индивидуалните им партиди до 31 март 2011 година.
С промените се регламентира, че от 1 януари 2014 г. ще отпадне таванът на новоотпуснатите пенсии. От 1 януари 2017 г. се увеличава тежестта на всяка година осигурителен стаж от 1.1 на сто на 1.2 на сто за пенсиите, свързани с трудова дейност.
Отменя се добавката към пенсиите на навършилите 75-годишна възраст. Премахва се максималният размер на обезщетението при безработица.
Отпадането от следващата година на точковата система за пенсионирането няма да ощети никого, каза в кулоарите на парламента министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, след като в пленарната зала на първо четене бяха приети промените в Кодекса за социално осигуряване /КСО/.
При дебата от левицата и от ДПС разкритикуваха отпадането на тази система. Драгомир Стойнев от "Коалиция за България" заяви, че заради промяната над 10 хил. души през идната година ще имат проблеми с пенсионирането, а Хасан Адемов от ДПС призова хората да се пенсионират още през тази година.
Нека да не плашат хората, коментира в кулоарите Младенов в отговор на изказванията на опозицията. Според министъра с подобни твърдения левицата и ДПС създават хаос.
В отговор на критиките, че непопулярните промени се оставят след изборите, Младенов каза пред журналистите, че една реформа се прави за години напред и плавно. Стартът на реформата е от следващата година, когато с промените в бюджета за ДОО се намалява дефицитът със 669 млн. лева, а осигурителният стаж и възрастта бавно ще нарастват от 2012 г. до 2026 година. Младенов отново отбеляза, че "промените в КСО са взети при консенсус след цяла година дискутиране".
Източник: бТВ