Държавата плаща за ”зелени” работници
Министърът на екологията Нона Караджова съобщи, че около 2 млн. лв. се предвиждат за подкрепа на бизнеса за създаването на "зелени" работни места през следващата година.
Тя каза това при откриването на Българския икономически форум "Фактори за икономически растеж през следващото десетилетие".
До края на декември ще бъде определен списък с икономически дейности, които ще бъдат подпомагани с държавни средства при откриването на "зелени" работни места. Със средствата ще се изплащат заплатите на наети от тях безработни за срок до 12 месеца.
Според екоминисъра "зелените" обществени поръчки са друг инструмент, който може да се развива, тъй като държавните власти са голям поръчител на стоки и услуги. По думите й към изискванията за ниска цена при доставките на хартия, компютри, машини, автомобили, климатици, снабдяване на армията и полицията, могат да се добавят и екологични критерии за избор.
Караджова даде пример с изпълнена за екоминистерството обществена поръчка за рециклирана хартия, както и за енергоспестяващ клас климатици.
"С министерството на финансите ще работим по "зеленото" облагане, тъй като в момента системата при автомобилите не е добра", посочи Караджова.
Преди година на всички икономически форуми говорехме за криза, сега вече говорим за растеж, заяви от своя страна министърът на икономиката Трайчо Трайков по време на форума.
По думите му растежът на българската икономика, макар и малък, вече го има. "Растежът на БВП се дължи в най-голяма степен на износа и то, най-вече, - на промишлена продукция. Липсва растеж на вътрешното потребление, който би дал гориво на растежа и ще покаже, че кризата наистина вече е минала", добави Трайков.
Министърът по управление на средствата от европейските фондове Томислав Дончев каза от своя страна на форума, че добрият диалог с бизнеса трябва да бъде постоянна практика - "не за да показва колко са демократични управляващите, а за да използва капацитета на бизнеса".
"Държавата има правото да взема тежки решения, но има и задължението да слуша бизнеса, за да е сигурна, че тези решения са правилни", каза още Дончев.
Той посочи, че вече са договорени 7.6 млрд. лв. по всички оперативни програми. Платени са над 1,4 млрд. лв., което 9.2 на сто от общия им размер, а допълнително са изплатени и 1.2 млрд. лв. по Програмата за развитие на селските райони.
"Огромна част от тези пари са платени през последната година, каза Дончев. Тежките въпроси са къде да се насочат парите от публичните фондове. Това е по-важно от промяната на конституцията и на някои закони, и по тези неща трябва да се води постоянен дебат", каза още министърът.
Източник: БТА