Евро завинаги
Цената за дадена страна да излезе от еврозоната е толкова висока, че най-вероятно еврото ще трае вечно, коментират специалисти в изданието The New York Times.
Въпреки кризата със страни като Ирландия, която стана втората най-задлъжняла страна в света, както и с дълговете на страни като Гърция, Испания и Португалия, единната валута ще живее, коментират от изданието.
Кризата в Аржентина от 2001-2002 година, се очаква да е като детска игра в сравнение с евентуалните верижни последствия при опит за отпадане на единната валута, се коментира в анализа.
Евентуалните последствия от премахването на еврото биха били политически, икономически, социални, репутационни и стратегически.
Единната валута бе представена през 1999 година, като последствие от интеграция в Европа, траела близо половин век.
Дори и частичното премахване на еврото би имало сериозни щети върху единната икономика, включително и върху тези на 11-те страни членки, които все още не са се присъединили към еврозоната, където влиза и България.
Трудно е да си представим съюз и единен пазар на стоки, услуги, капитали и работна сила, без съществуване на единна валута. Това би предизвикало сериозни девалвации и хаотични финансови потоци.
Юристи, които търсеха усилено опции за изключване на определени държави от еврозоната, през последната година стигнаха до извода, че единственият начин това да се случи е страна сама да избере да напусне съюза. Разбира се, това едва ли ще направят затруднените страни като Гърция, Ирландия, Испания и Португалия.
Единственият вариант е силните страни, като Германия сами да направят това, но то едва ли би се случило. Причината е, че по този начин страната ще се лиши от пазари за своите стоки. Немските производители изнасят и продават над 50% от своите стоки в еврозоната.
Освен това подобно действие би направило бъдещата немска валута изключително скъпа и по този начин икономиката на страната, която е двигател на ЕС би загубила своите конкурентни предимства.
Ужасни биха били и политическите последствия от подобно действие. Страна, която напусне доброволно еврозоната автоматично ще излезе от групата на „приятелите" на останалите страни членки.
Приемането на еврото се възприема автоматично като необратимо действие. Напускането на една страна би изисквало дълъг процес на подготовка, което от своя страна би предизвикало сериозни последствия и да доведе след себе си дълбока криза във всяко отношение.
Домакинствата и компаниите биха изтеглили и пренасочили своите спестявания към други банки в страни от еврозоната с цел да предпазят своите спестявания, което би довело до сериозни последствия за банките и отлив на капитали.
И тъй като чуждестранните дълговe все още ще са деноминирани в евро, премахването на валутата автоматично би означавало дефоулт по дълга и сериозни последствия от това за всички банки не само в страната, но и в останалите страни членки на зоната.