Изследвания сочат, че който знае кога да отстъпи място в автобуса, да изключи GSM-а си или да държи на някого вратата отворена, успява в живота по-лесно от хората, които пренебрегват добрите обноски. Ето някои правила:

Кога да държим на някого вратата отворена? Това зависи от няколко фактора. Ако сте домакин или домакиня, отваряйте вратата пред всекиго, без значение дали е мъж или жена. Ако сте на обществено място, е редно винаги да се огледате дали някоя възрастна жена не се нуждае от помощ

Кой да влезе пръв? Ако ви е повикал шефът ви, той трябва да ви държи вратата. Ако той влезе във вашата стая, вие правите същото за него. Ако двамата се движите по коридора, той като началник би имал правото пръв да премине през вратата. Той пък, като кавалер, е редно да пропусне пред себе си колежка.

На кого да отстъпим място в транспорта? На всички, които се нуждаят от особено внимание и грижи: на възрастни хора, бременни жени, хора с патерици. Само че внимавайте: някой мъж на 60 може и да се засегне, ако го третирате като немощно старче. Затова, преди да станете, винаги е по-добре първо да се попита: "Искате ли да седнете?", така че другият да не се почувства неудобно.

Длъжни ли сме да прекратим телефонния си разговор по мобифона, ако сме в обществения транспорт? Не непременно, но задължително трябва да сме максимално дискретни, като говирим тихо и възможно най-кратко. Това се отнася особено до случаите, когато превозното средство е препълнено с хора.

На опашката в супера: колко близо да стоим до човека пред нас? В никакъв случай не му се "залепяйте" за гърба! Най-малко една ръка разстояние трябва да остане помежду ви.

Пред стоката, която искате да вземете, стои количка за пазаруване, оставена от другиго. Разрешено ли е да я отместите, без да питате? Ако пазаруващият не се е наоколо, може. Иначе е по-добре приветливо да попитате: "Ще ми направите ли малко място?".

В стола: редно ли е да резервираме места? Не бива да "пазим" маси за колеги, които ще се появят чак след 20 минути, да речем. Ако обаче закъснелите буквално ви следват по петите, запазването на места е допустимо.

Мога ли да седна на масата, на която се храни шефът? Ако е общителен и любезен, няма нищо лошо в това да го попитате дали е съгласен да му правите компания. Само че: никога не сядайте непосредствено до него или точно насреща му. Най-учтивото решение е да сте отсреща, но по диагонал.

Кой влиза пръв в асансьора? Вкъщи - винаги гостът. Във фирмата - винаги началникът. Сред равнопоставени колеги - принципно винаги дамите.

Източник: Дойче веле