Нова година във Велинград и в Тунис на една цена
Броени дни преди началото на коледните и новогодишните празници туроператорите прогнозират силен сезон за българския туризъм. Започва се още другата седмица с 8 декември. А по време на коледните и новогодишните празници у нас ще почиват 85 хил. чужденци. Така поне казват от Националния борд по туризъм.
Очаква се и почиващите българи да бъдат повече - цели 3 пъти повече от чужденците или около 250 хил. души. Все по-малко наши сънародници се решават на почивка в чужбина обаче. Техният брой е с 20 на сто по-малко в сравнение с миналата година. И сигурно заради това цените у нас тръгват нагоре - заради по-голямото търсене.
Как стана така, че да почиваш във Велинград и Старозагорски минерални бани излиза почти колкото в Тунис и Анталия?
В последните години африканската държава се превърна в една от предпочитаните дестинации от българите. Причината - екзотика на поносима цена. За Коледа и Нова година почивките започват от 800 лв. на човек в четири звезден хотел.
„В тази цена се включва самолетен билет, двупосочен самолетен билет, 4 нощувки на база полупансион - на база закуска и вечеря, двупосочният трансфер "летище-хотел-летище", празничната вечеря и разбира се - една медицинска застраховка", поясни Мариан Василев, мениджър отдел "Екзотични дестинации". И това за 800 лв. на човек.
Във Велинград свободните места в хотелите вече почти няма. А цената- почти като в Тунис - 700 лв.. При положение, че тук самолетен билет няма. И никой не смята разходите за бензин.
И така - Тунис - 800 лв., Велинград- 700 лв.. А това далеч не са най-високите цени в българските курорти - пак във Велинград може да почиваш и за 1200 лв. на вечер. Защо е толкова скъпо у нас. Или просто в Африка е евтино?
"Императивът при цената е търсенето - това е търсенето. Фактически пазарът определя цената. Пазарът диктува цената. Не хотелиерът - хотелиерът може да си пожелае каквато и да е цена - всеки иска много пари, но пазарът е този, който диктува", коментира Румен Драганов, директор на "Институт за анализи и оценки на туризма". А пазарът оказва се далече не е кризисен - свободни места за нова година у нас вече почти няма.
Експертите казват, че не само в Тунис, но и в утвърдени алпийски дестинации като Австрия, Швейцария и Германия, може да почивате на цени, сходни с тези в родните курорти. Причината все пак българският турист да предпочита родните курорти, е разстоянието и кратката почивка, която тази година календара ни дава за празниците - на практика само 2 дълги уикенда.
Източник: бТВ