Здравеопазването ни - по австралийски модел
Единствено Здравната каса ще разпределя средствата от задължителните здравни вноски. В България ще се приложи нов - австралийски, модел за финансиране на болничната помощ.
Това е записано в Концепцията за по-добро здравеопазване, внесена от здравния министър д-р Стефан Константинов и одобрена днес от правителството.
Тя предвижда запазване на сегашния солидарен модел на здравно осигуряване, както и да бъдат прекратени задълбочаващите се негативни тенденции в здравеопазването. Успоредно с това се предвижда да се подобрят условията за доброволното здравно осигуряване.
Основен акцент в документа още е окрупняването на болниците и развиването на задължителна национална здравна карта. Касата ще определя и нужния брой болници, които може да финансира.
Освен това се предвижда промяна в статута на държавните болници - преобразуването им от търговски в публични дружества. Обмисля се и подобряване на достъпа до извънболнична помощ чрез създаване на реален 24-часов достъп до лекар и освобождаване на достъпа до тесни специалисти.
Правителството прие и предложението на Стефан Константинов за внедряване на нов модел за финансиране на болничната помощ. През 2012 година НЗОК ще замени сега действащия механизъм за заплащане на болниците - така наречените клинични пътеки, с нов - този на Диагностични-свързаните групи (ДСГ).
При тези групи заплащането на разходите при лечението се обвързва с придружаващите заболявания и усложнения на пациентите, техните пол и възраст. Това дава възможност на болниците да получават по-адекватно финансиране за разходите, които правят при лечението на всеки отделен случай. Сега действащият механизъм на клиничните пътеки не отчита тези специфики, а само конкретната диагноза на пациентите.
За въвеждането на диагностично-свързаните групи ще бъдат отделени 3 млн. лева. Тези средства ще се използват за купуването на нужното ноу-хау, софтуер, както и за обучение за прилагането им в страната.
Методът на финансиране чрез ДСГ е приложен за първи път в САЩ в края на 60-те години на миналия век. В момента той съществува в редица страни като Португалия, Ирландия, Словения, Дания, Австралия, Австрия, Белгия, Франция, Швейцария, Швеция, Германия, Италия, Испания и Холандия.
Източник: БГНЕС