Забраняват гласуването на друго място на местните избори
Забранява се издаването на удостоверения за гласуване на друго място при местните избори - това приеха депутатите при второто четене на текстове от проекта за Изборен кодекс.
Такива удостоверения могат да се издават при избори за Народно събрание, за президент и за членове на Европейския парламент и то само на хора, които служебно са ангажирани с тези избори. Като служебно ангажирани не се приемат застъпниците на партиите в избирателните секции.
Съпредседателят на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова обясни, че ограниченията при издаването на удостоверенията се налагат заради злоупотребата с тях, наблюдавана при предишни избори. Това ставаше главно чрез автобуси със застъпници, които са гласували контролирано, заяви Фидосова.
По думите на Румен Такоров от левицата, по-спекулативен от "контролирания вот" може да бъде вот, за който за застъпници се назначени неуки хора.
Със забраната застъпниците да получават удостоверение за друго място няма да има кой да следи за честността на изборите в отдалечените населени места, посочи Мая Манолова.
Депутатите приеха, че удостоверението се издава в един екземпляр, водено под единна номерация за цялата страна, след като служебното лице подаде заявление. Удостоверението трябва да бъде придружено от две декларации - в едната служебното лице декларира, че няма да гласува в секцията по постоянния си адрес, а в другата декларация да заяви, че ще гласува само веднъж.
Общинската администрация по постоянния адрес на служебното лице трябва да подаде информация за издаденото удостоверение в Министерството на регионалното развитие и благоустройството не по-късно от 12 дни преди изборния ден, за да бъде заличено името на служебното лице в избирателния списък по постоянния му адрес. Удостоверението се издава не по-късно от 14 дни преди изборния ден и се дава лично или на човек, получил заверено от нотариус пълномощно.
Българските граждани, които желаят да упражнят правото си на глас зад граница, трябва да заявят това в писмена форма до дипломатическите или консулски представителства в чужбина. Заявлението трябва да бъде подадено не по-късно от 25 дни преди изборите и важи само за желанието за упражняване правото на глас от един гласоподавател.
Заявлението трябва да бъде подписано саморъчно и подадено лично, чрез писмо или в електронна форма, до дипломатическото представителство зад граница.
Източник: bTV