Еврозоната се мобилизира срещу кризата
В ранните часове днес Европейският съвет - срещата на държавните и правителствени ръководители от Европейският съюз, постигна съгласие за поправка в Лисабонския договор.
Лидерите на ЕС се споразумяха да създадат постоянен фонд за избягване на последствията от финансови кризи, а ЕЦБ се подготвя да увеличи способностите си за борба с дълговата криза, която разтърси еврозоната.
По настояване на Германия, 27-те лидери заявиха, че дългосрочният кризисен механизъм, който ще бъде добавен към Лисабонския договор, може да бъде задействан само "ако е необходимо за предпазване на стабилността на еврото като цяло".
Те решиха също така, че няма нужда от увеличаване на съществуващия временен фонд, който според някои аналитици ще бъде недостатъчно, ако Испания и Португалия също имат нужда от финансова помощ след Гърция и Ирландия.
"Държавните и правителствени ръководители от еврозоната са готови да направят необходимото, за да гарантират стабилността на еврозоната като цяло", заяви председателят на ЕС Херман Ван Ромпуй.
ЕЦБ, която контролира валутната политика на 16-членната еврозона, заяви, че ще удвои капитала си до 10.76 млрд. евро, за да помогне за справянето с по-големия кредитен риск и пазарна нестабилност. Увеличеният капитал ще се осигури от членовете на еврозоната.
С промяната на две изречения в Лисабонския договор се позволява създаването на Европейски механизъм за стабилност, който ще се справя с финансовите кризи от 2013, като осигурява заеми при стриктни условия на изпитващите затруднения страни-членки.
27-те страни-членки ще трябва да ратифицират промените до края на 2012, но според Ван Ромпуй, никоя от страните не трябва да подлага промяната на референдум. Решенията ще се вземат с единодушие, като дава на Германия право на вето.
Германският канцлер Ангела Меркел успя да се наложи, за да се премахнат от програмата на срещата въпроси като увеличаването на сегашния европейски фонд за спешни случаи и издаването на ценни книжа на еврозоната. Според нея евро-книжата ще премахнат стимулите за държавите да балансират собствените си бюджети и ще повишат лихвите по кредитите на Берлин.
Генералният директор на МВФ Доминик Строс-Кан заяви, че такива ценни книжа могат да бъдат полезен инструмент ако Европа стане по-централизирана, но не могат да бъдат въведени сега. Той предупреди, че ЕС трябва да отговори единно на настъпващата криза, за да се справи с ниския растеж и заплахата от криза и в други страни.
"Притеснен съм и именно затова подканвам европейците да създадат цялостно решение, защото подходът на парче очевидно не работи", заяви Строс-Кан. "А пазарите само чакат какво следва". Въпреки това водещият икономист очаква Испания да се справи с най-лошото, без да има нужда от финансова помощ и не вижда заплаха за съществуването на еврото.
Източник: БГНЕС