Украйна кани родни строители на пътища
Български фирми могат да строят пътища в автономна република Крим. Наши компании могат да участват сами или в партньорство с фирми от Украйна.
Това съобщи областният управител на Варна Данчо Симеонов след завръщането си от голям форум на бранша в Крим, където е създал контакти с местното правителство. Формата на участие е чрез финансиране на пътните дейности от украински банки или строителство на пътища на концесионен принцип.
Най-големият проект е за изграждане на европейски коридор Е-97 на стойност 1.3 млрд. долара. Трасето е с дължина от 320 км и свързва Херсон с Феодосия. На ден по този път минават от 9000 до 40 000 автомобила. Вторият проект е в Ялта, бисерът на Украйна.
Той е на стойност 750 млн. долара за строително-ремонтни работи на път с дължина 109 км. Областният управител на Варна представи и проекти за изграждане на пътна настилка от 35 км в Белогорск, за околовръстен път на столицата Симферопол, както и за мащабно строителство на мост. Той ще бъде изграден през Керченския пролив в Азовско море. Съоръжението ще е с дължина 4.5 км и ширина 22-26 метра.
Строителството трябва да се финализира до началото на европейския шампионат по футбол през 2013 г. и зимните олимпийски игри в Сочи през 2014 г.
Възможностите за инвестиции на наши строителни фирми в чужди проекти областния управител Данчо Симеонов представи на работна среща във Варна с участието на губернаторите на Шумен Димитър Александров, на Добрич Желязко Желязков и на Търговище Митко Стойков, както и пред шефовете на водещи фирми за пътно строителство в Североизточна България.
На срещата беше представена и уникална система за автоматизирано измерване и санкциониране на претоварени автомобили. Тя дава възможност да се засече камионът в нарушение, докато кара с максимална скорост до 120 км/ч, без да спира и без да се нарушава трафикът.
Така на входа и изхода на всеки град могат да бъдат изградени стационарни кантари, на които да се измерват претоварените возила и да не бъдат допускани да рушат пътните настилки. Стойността на проекта, който е в идейна фаза, е за около 200 000 лв.
Източник: в. Стандарт