Bloomberg ще прави своя класация на най-богатите в света
Bloomberg ще прави своя класация на най-богатите хора в света, съобщи вчера агенцията. С това тя ще конкурира директно Forbes.
Първият списък ще бъде готов през 2012 или 2013. Агенцията е наела Матю Милър, който дълги години работи с Forbes, като редактор на Forbes 400.
Подобни класации се посрещат с голям интерес по света, тъй като хората живо се интересуват от начина на живот на богатите.
Такива класации има още в Китай, Великобритания и Австралия.
Голям проблем обаче е достоверността на списъците. Да се изчисли точното състояние на толкова много хора е въпрос до голяма степен на налучкване. Например - до 2009 Forbes не включваха в списъка си Джефри Пикоуър, инвеститор в схемата на Мадоф. Те го включиха едва през 2009 и обявиха, че разполага с 1 млрд. долара. Наскоро вдовицата му вложи 7.2 млрд. долара в тръст, създаден да компенсира жертвите на Мадоф.
Друга опасност пред класациите е, че могат да станат скучни на хората.
В последни години Forbes ги разнообразява с подсписъци като „Най-младите милиардери" и „Най-богатите сред знаменитостите". Дори съществува списък на най-богатите измислени герои.
Forbes 400 е най-големият капитал на списанието, което в последните години преживява съкращения, промени в мениджмънта и спадащи приходи от реклами.
Печатната версия на списъка за 2009 се продаде в тираж от 54 524 копия, което бе спад с 40%, спрямо 2007.
Forbes пази в тайна начина, по който изчислява състоянието на участниците в списъка. Не е ясно дали класацията на Bloomberg ще бъде по-акуратна от този на Forbes. Компанията в момента има малко над 2 000 журналисти по света.
В Китай пък си имат Hurun Rich List с 1 363 най-богати хора в страната. Във Великобритания News Corp публикува Sunday Times Rich List. В Австралия си имат BRW "Rich 200. В развиващите се държави има истински бум на милиардери. През 2008 броят на милиардерите в Индия се е удвоил, а Китай претендира да е третата държава с най-много милиардери в света.