Давността на задълженията
Близо 9 млрд. лв. са просрочените данъчни задължения, като по-голяма част от тях са несъбираеми, съобщиха от НАП. Каква е давността на публичните вземания, както и на дълговете ни за парно и вода и кога те стават несъбираеми?
9-те млрд. лв. просрочени данъци са натрупани през последните 15 години и почти всички вече са несъбираеми, благодарение и на пропуски в закона.
Росен Бъчваров, говорител на НАП, обясни: „ По-голямата част от тази сума се дължи на сравнително безпрепятственото до скоро в България прехвърляне на фирми със задължения на различни социално слаби или маргинални социални групи в обществото.
Фрапиращ е примерът със социалнослаб, който притежава 170 фирми и дължи на хазната над 20 млн. лв. - не малка част от тях са лихвите".
За просрочени данъци наказателната лихва е равна на основния лихвен процент плюс 10%.
За неплатени осигуровки обаче тя е още по-голяма - основния лихвен процент плюс 20%.
Всичко това става несъбираемо при изтичане на давността. За данъците тя е 5 години.
„ Ако вземем за пример да речем данъците върху доходите, които се декларират до края на април на следващата година от получаването на дохода и не се платят в тази година, то давността започва да тече от 1 януари на последващата година от получаване на доходите, които практически означава 6-годишна давност", допълва Бъчваров.
Ако НАП предприеме действия за принудително събиране давността се прекъсва. Независимо от това задълженията стават абсолютно несъбираеми след 10 години. Значително по-кратка е давността на задълженията към Топлофикация и ВиК-дружествата.
Практика показва, че след като се обърнете към съда, той обикновено признава за несъбираеми неплатени сметки за парно и вода отпреди повече от три години.
Източник: БНТ