Добре позициониран ли е Dow за по-нататъшен ръст
Един от най-ускорените бичи цикли в САЩ доведе индекса на сините чипове Dow Jones до нива от близо 12 000 пункта в края на миналата седмица. И докато анализатори и инвеститори наблюдават отблизо битката с това ниво, въпросът, който се подминава, е евтин или скъп е индексът при тези нива.
Факт е, че Dow Jones изостана в своето повишение зад останалите основни щатски индекси през последните 12 месеца. Големите компании тепърва започват да догонват по-малките и средни.
Това кара много пазарни наблюдатели да смятат, че въпреки връщането на индекса в петък, в следствие на напрежението в Египет, той е добре позициониран за по-нататъшен ръст, пише АР.
Пазарите са циклични. По-малките и рискови компании имат тенденция да падат с повече по време на рецесия и да се представят по-добре в моменти на икономически подем.
Големите компании пък, които запазват по-голямата част от стойността си в моменти на криза, имат склонност да се представят по-добре, когато възстановяването премине в подем.
След пукането на технологичния балон, малките компании изпреварваха по представяне големите през всяка година от периода между 2003-та и 2006-та година. Индексът Dow пък се представяше по-добре между 2006-та и 2008-ма година.
Подобен цикъл можем да видим отново. Индексът Russell 2000, следящ представянето на малките и средноголемите компании, донесе доход за инвеститорите от 27% с включени дивиденти през всяка от последните две години.
За сравнение Dow се повиши с 22.6% през 2009-та и с 14% през 2010 година. От началото на годината Dow е нараснал с 2.4%, докато индексът Russell се е понижил с 1.1%.
Много пазарни наблюдатели смятат, че сме достигнали точка, в която индексът Dow отново ще започне да изпреварва по представяне индекса на по-малките компании.
Съотношението цена-печалба за последните 12 месеца на индекса на сините чипове е 14.7, или под средното от 18.1 от 2003-та година насам. За сравнение средното съотношение на компаниите от S&P 500 е 17.3.