Какво да очакваме на Уолстрийт тази седмица?
Щатските индекси нарастват от миналия август, но инвестиционни експерти предупреждават, че на пазара е възможна краткосрочна корекция. Политическото напрежения в арабския свят и предстоящите данни за заетостта в САЩ, могат да се окажат катализатор за това понижение, пише CNNMoney.
След като нараснаха до най-високите си нива от лятото на 2008 г. (Dow проби 12 000, а S&P достигна 1 300 пункта), щатските индекси отчетоха силни понижения в петък на фона на антиправителствените демонстрации в Египет.
Протестите в Тунис, Алжир, Йордания, Йемен и сега Египет биха могли да се разпространят още повече в aрабския свят.
Самата политическа нестабилност вероятно ще повлияе на пазара, но пораженията могат да бъдат по-големи, ако напрежението се пренесе в основни производители на петрол като Иран. По тази причина цената на петрола скочи с над 4% миналия петък.
Най-очакваните данни през тази седмица ще са тези за неселскостопанската заетост в САЩ през януари. Очаква се работодателите да са добавили 150 000 работни места през януари, след като бяха увеличили работните места със 103 000 през декември.
Въпреки това нивото на безработицата се очаква да се увеличи до 9.6%, след като беше паднало до 9.4% през декември.
През миналата седмица първоначалните молби за помощи при безработица в САЩ скочиха до над 450 000, което е сигнал, че проблемите на трудовия пазар в САЩ продължават.
Въпреки че редица компании вече публикуваха резултатите си за последното тримесечие на миналата година, инвеститорите ще продължат да очакват отчетите на основни играчи, между които и Exxon Mobil.
Над 100 компании от S&P 500 също се очаква да обявят финансовите си резултати като между тях ще са Pfizer, News Corp., Viacom, Time Warner, Visa и Mastercard.
Резултатите на 70% от 207-те компании от S&P 500, които са публикували отчетите си досега, са по-добри от очакваните, според Thomson Reuters. Печалбите нарастват средно с 36%, докато приходите се увеличават с 5% на годишна база.
Какво да очакваме през седмицата?
Понеделник: Преди началото на сесията се очакват официалните данни за личните доходи и разходи.
Чикагският индекс на деловата активност се очаква малко след началото на търговията. Икономистите прогнозират понижение до 65.0 пункта, в сравнение с 68.6 пункта през декември.
Вторник: Индексът на производството на Института за управление на доставките се очаква след началото на сесията. Очакванията са за повишение до 58.2 пункта през януари в сравнение с 57.0 пункта през декември.
Разходите в сектора на строителството също се очакват във вторник като прогнозите са за 0.5% спад през декември.
Във вторник ще излязат и данните за продажбите на автомобили през януари.
Бюджетната комисия към Сената започва тридневно изслушване по въпросите за икономическата перспектива, данъчната реформа и предизвикателствата пред икономическото възстановяване.
Сряда: Докладът на компанията ADP се очаква да покаже, че работодателите в частния сектор са добавили 150 000 работни места през януари, след като бяха увеличи броя на заетите със 297 000 в предходния месец.
В отделен доклад на компанията Challenger, Gray & Christmas пък ще бъдат посочени планираните съкращения за януари.
Седмичните данните за петролните запаси и данните за молбите за ипотечни кредити също се очакват в сряда.
Четвъртък: Данните за първоначалните молби за помощи при безработица се очакват преди началото на търговията. Прогнозите са, че броят на молбите е намалял до 425 000 в сравнение с 454 000 в предходната седмица.
В четвъртък също така се очакват данните за фабричните поръчки за декември, които се прогнозира че са намалели с 0.7% след ръст от 0.7% през ноември.
Индексът за потребителските услуги на Института за управление на доставките за януари също се очаква в четвъртък. Прогнозите са за понижение до 57.0 пункта, в сравнение с 63.5 пункта през декември.
Петък: Преди началото на търговията правителството ще публикува очакваните данни за неселскостопанската заетост през януари.