Трайков: Не очаквам руската страна да се оттегли от Белене
Не очаквам руската страна да се оттегли от АЕЦ "Белене", заяви днес министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков след участието си в конференцията "Влияние на климатичните промени върху българската икономика".
Аз лично намирам за странно по средата на един период, срок, който сме си дали да мислим и да разговаряме да се правят декларации, поясни той. Трайков направи уточнението, че информацията за евентуално оттегляне на руския партньор е от чуждата преса, което явно не е потвърдено. Позицията на българската страна остава същата, тя е последователна, категоричен бе той. Газовите преговори вървят, информират ме, няма резултат , няма крайно решение, отсече Трайков.
За щастие, това, което се случва на българо-гръцката граница не е толкова брутално, както беше миналата година, но е неприемливо, каза министърът. Продължаваме да очакваме от гръцкото правителство мерки, които да не позволят затварянето на границата и то го прави, допълни той. Не смятам,че засега имаме съществени загуби, но зависи как ще се развият нещата, проблемът ще е най-вече при транспортните фирми, отчете Трайков. Ако ситуацията продължи да се влошава ще поставим въпроса на всички нива в ЕС, обеща той.
Днес след обяд земеделският министър Мирослав Найденов очаква разговор с министъра на земеделието на Гърция , който вчера е бил при протестиращите фермери, увери самият той, също гост и участник в конференцията за климатичните промени. Нашият министър е разбрал от гръцка страна, че тяхното правителство взема мерки, за да не се допусне физическа блокада на границата. Вчера границата е била блокирана не от фермерите, а от недоволни работници от текстилни предприятия, каза Найденов. "Гръцките фермери искат пари, много пари, но това не е начин, рекетирайки ни нас, всяка година", посочи той. Една подобна блокада ще затрудни снабдяването, ще увеличи цените, примерно, на цитрусови плодове, но това няма да помогне на фермерите, убеден е Найденов. Те трябва да търсят решението на гръцка територия, смята министърът.
Като отглас от конференцията днес министър Найденов потвърди намерението си да подкрепи идеята законодателно да не се строят фотоволтаични инсталации на земи от 1-ва до 8-ма категория, тъй като това ги уврежда дългосрочно. Това е и концепция на Министерството на земеделието. "Ние вторачени в 16% енергия от ВЕИ, които трябва да постигнем до 2020 г. намираме най-лесния начин - строеж на фотоволтаични инсталации", каза той. И припомни, че един мегават се изкупува от държавата на 20 пъти по-висока цена от тази, на която се изкупува от АЕЦ "Козлодуй" и много по-скъпо, отколкото ще струва енергията от биомаса. А земята ще ни трябва, все повече и за промяната на този закон ще вляза в зала, обеща той.
Източник: БГНЕС